Obserwacje obiektów nieba dalekiego – pierwszy wiosenny wykład Koła Astronomicznego

img_005-4W piątek 2 marca br. rozpoczął się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze wiosenny cykl wykładów astronomicznych. Wykłady te prowadzone przez Henryka Krygiela będą traktowały o obiektach nieba głębokiego.

W czasie piątkowej pogadanki pan Henryk pokazał słuchaczom dwa filmy opowiadające o niebie w lutym i marcu br. Filmy były instruktarzem dla osób obserwujących niebo i podpowiadał kiedy i gdzie można na niebie zaobserwować: planety, mgławice i konstelacje gwiazd.

Uczestnicy pogadanki mogli również zobaczyć w jaki sposób przetwarza się zdjęcia wykonane przez kosmiczny teleskop Hubble’a, a także posłuchać wiadomości o pierwszym polskim satelicie, który ma testowaćsystem usuwania niepotrzebnych już satelitów, a więc „zwyczajnych” kosmicznych śmieci. Nie obyło się oczywiście bez wieści z własnego podwórka.

Koło Astronomiczne realizujące w 2011 roku pod patronatem twardogórskiej biblioteki program grantowy „Bliżej gwiazd w Roku Heweliusza” zgłosiło do programu „Opowiedz…” prezentację reklamującą zrealizowany już grant w kategorii „Człowiek” i zwyciężyło w eliminacjach lokalnych („Działaj Lokalnie w Dolinie Baryczy”). Prezentacja została teraz zgłoszona do eliminacji krajowych. Słuchacze piątkowego wykładu mogli ją zobaczyć.

Kolejny wykład na temat obiektów nieba głębokiego odbędzie się 23 marca br. o godz 16.30 w siedzibie biblioteki przy ul. Wielkopolskiej 11 i będzie opowiadał o mgławicach.