O opiece nad zwierzątkiem wiem już sporo

img_1-827 września br. drugoklasiści ze SP nr 1 w Twardogórze uczestniczyli w zajęciach kulturalno-edukacyjnych pod hasłem: ,,Zwierzęta też czują”, które odbyły się w Bibliotece Publicznej.

Na spotkanie uczniowie przybyli pod opieką wychowawczyni, pani Beaty Pięty. Już na samym początku wszyscy uczestnicy zwrócili uwagę na urocze, większe i nieco mniejsze figurki psów, które na potrzeby zajęć udostępniła bibliotece kolekcjonerka, pani Alicja Mazepa. W takiej scenerii dzieci słuchały jak poprawnie należy opiekować się zwierzątkami domowymi, dowiedziały się również, jak wiele obowiązków wiąże się z posiadaniem zwierzątka i jak wielka to odpowiedzialność. Informacje, które usłyszeli, miały swoje odzwierciedlenie w praktyce podczas zabaw manualnych (rysowania, malowania, tworzenia z plasteliny) i ćwiczeń słownych (zastępowania prostych zwrotów rozbudowanymi wypowiedzeniami). Dzieci pogłębiały swoją wiedzę również poprzez wspólne czytanie wybranych fragmentów z poradników na temat opieki i wychowania zwierząt. Elementem istotnym zajęć było odczytanie przez prowadzącą bajki ,,Clifford” oraz późniejsze wywiązanie się rozmowy na jej temat. Dzięki konfrontacji myśli, poglądów i odczuć uczniów możliwe było dojście do porozumienia, że zwierzęta są istotami żywymi i czują podobnie jak ludzie. Podsumowujące ćwiczenie, prezentujące zdobytą i utrwaloną wiedzę brzmiało: ,,Raz, dwa, trzy mówisz Ty!” i polegało na dokończeniu zdania, które rozpoczęła prowadząca. Zdanie kończył uczestnik do którego ”powędrował” psi pluszak. Po ciekawej i jednocześnie intensywnej nauce każdy z uczniów otrzymał na pamiątkę ręcznie wykonanego, tekturowego kotka.