Noc Świętojańska 2024 w Pałacu Goszcz

22 czerwca w przestrzeniach zespołu pałacowo- parkowego w Goszczu odbyły się tradycyjne obchody Nocy Świętojańskiej.

Rozpoczęliśmy od warsztatów plecenie tradycyjnych wianków. Kwiaty, zioła, trawy w rękach dzieci i dorosłych zamieniły w pełne uroku kompozycje. Następnie we wspólnym korowodzie przeszliśmy nad pałacowy staw, aby tam obejrzeć ludowy obrządek związany z tym Sobótką w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Skorynianie. Zapłonęło ognisko w którym spłonęły zioła i wokół którego zespół zatańczył. Tradycyjne pieśni ludowe brzmiały długo nad brzegiem stawu. Następnie, aby zadośćuczynić tradycji,  uczestnicy mogli rzucić swoje wianki na wodę. Po zakończeniu tradycyjnej celebracji czas spędziliśmy przy ognisku. Dla dzieci bibliotekarki przygotowały zabawy i animacje, podczas których  najmłodsi bawili się wyśmienicie.