Naśladujemy głosy zwierząt z Doliny Baryczy z poetą Bolesławem Grobelnym

img_1-59W piątek 15 listopada odbyło się spotkanie z poetą Bolesławem Grobelnym w ramach realizowanego przez Klub Seniora pod patronatem Biblioteki Publicznej w Twardogórze grantu „Odkrywanie Doliny Baryczy przez dużych i małych”. Ostatnie spotkanie z interesującymi ludźmi zamieszkującymi naszą „Małą Ojczyznę” nosiło tytuł „Naśladujemy głosy zwierząt z Doliny Baryczy z poetą Bolesławem Grobelnym”.

W skład spotkania wchodziła również projekcja filmu „Rytmy natury w Dolinie Baryczy”. Po obejrzeniu filmu, gimnazjaliści pod opieką polonistki Doroty Siemaszko-Babij, a także seniorzy z Klubu Seniora i Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Twardogórze na czele z przewodniczącym Janem Wieczorkiem, wprowadzeni w nastrój pięknem przyrody zasłuchali się w opowieści i anegdoty pana Bolesława, wytrawnego znawcy i obserwatora przyrody. Poeta opowiadał o tym jak można „zaprosić” żurawie w swoje okolice, naśladował głosy: jelenia, słowika, wilgi, żab, kukułki, żurawia, prezentował walki zajęcy. Zaprezentował znalezione w lesie czaszki: dzika, lochy i jelonka, a także własnoręcznie wykonane intarsje przedstawiające ptaki drapieżne z Doliny Baryczy. Czytał również własne wiersze poświęcone zwierzętom, grzybom, roślinom i miejscowościom położonym w Dolinie Baryczy. Gwoździem programu i wielką niespodzianką, nawet dla organizatorów, był jednak występ kolegi pana Bolesława. Marek Niesobski z Siedlikowa gra bowiem na pile. Jego ojciec grał na tym „instrumencie” w scenie filmu o Hubalu. Na spotkaniu pan Marek zagrał utwory o miłości i letnich miesiącach. Uczestnicy spotkania mogli częstować się własnoręcznie upieczonymi przez panie z Klubu Seniora ciasteczkami: kopertkami ze śliwkami pani Zosi, ciasteczkami orzechowymi pani Ali i rogalikami kruchymi bez jaj z konfiturą różaną pani Marysi. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książkowa „Zwierzęta z Doliny Baryczy”. Młodzież gimnazjalna i seniorzy serdecznie podziękowali obu panom za spotkanie, które dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych wrażeń.