Mgławice – drugi wiosenny wykład Koła Astronomicznego

img_5378W piątek 23 marca br. odbył się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze drugi wiosenny wykład Koła Astronomicznego. Pogadanka prowadzona przez Henryka Krygiela opowiadała o mgławicach, czyli obłokach gazu i pyłu międzygwiezdnego.

Po „Wielkim Wybuchu” około 14 mld lat temu z wytworzonego wtedy pyłu najpierw zaczęły powstawać gwiazdy z układami planetarnymi lub bez, a następnie zaczęły się z nich formować gromady albo galaktyki. Reszta pyłu, która nie znalazła się w formacjach gwiezdnych oraz materia powstała po śmierci gwiazd tworzyła i tworzy tzw. mgławice.

Pan Henryk zaprezentował słuchaczom piękne zdjęcia Mgławicy Orzeł, Mgławicy Koński Łeb (mgławicy ciemnej znajdującej się w konstelacji Oriona) i Mgławicy Krab.

Oczywiście były też wieści z własnego podwórka, a więc koniunkcja Wenus i Jowisza, i zagadka w postaci dwóch obiektów, które pojawiły się na kamerach rejestrujących pana Henryka, a okazały się kołującymi bocianami. A także zjawisko zorzy polarnej wywołane aktywnością Słońca zarejestrowane przez zaprzyjaźnionych astroamatorów.

Kolejny wykład o astronomii odbędzie się w bibliotece 20 kwietnia br. o godz. 16.30 i będzie traktował o mgławicach ciemnych i refleksyjnych.