Michał Bylina – obrazy z dziejów polskich

img_0170Zapraszamy do oglądania wystawy obrazów Michała Byliny w filii bibliotecznej w Grabownie Wielkim.

Michał Bylina urodził się 18.I.1904r.w Worsówce, niewielkim majątku na Kijowszczyźnie. Wcześnie zaczął przejawiać zamiłowanie do historii Polski, jej dawnego wojska, wykonując miniaturowe modele historycznej broni. W 1929r. uzyskał dyplom na kierunku malarskim warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Tadeusza Pruszkowskiego. Równolegle do prac malarskich rozwijał działalność na polu grafiki ilustracyjnej studiując u Władysława Skoczylasa. W 1931r. został kierownikiem artystycznym czasopism dla dzieci „Płomyczek”i „Płomyk”, związał się też z wydawnictwem” Nasza Księgarnia”. Jako ilustrator książek dziecięcych przyczynił się do rozwoju tej dziedziny sztuki. Swoją twórczością kształtował plastyczną wrażliwość najmłodszych pokoleń Polaków, ich znajomość historii i dziejów oręża polskiego.

Za zasługi w działalności artystycznej i wydawniczej służącej narodowej edukacji oraz za pracę dydaktyczną w Akademii Sztuk Pięknych otrzymał, na swoje 75-lecie, honorowy tytuł Zasłużonego Nauczyciela.

To co tworzył Michał Bylina pomaga nam wszystkim odnajdywać w historii Polski tak bardzo nieraz potrzebne „pokrzepienie serc”.

Wystawę „Michał Bylina-obrazy z dziejów Polski” można oglądać w Bibliotece w Grabownie Wielkim do końca listopada br. w godzinach pracy placówki. Zapraszamy!