Majowy wykład astro i obserwacje plam na Słońcu

img_6385W piątek 18 maja br. astroamator Henryk Krygiel poprowadził w Bibliotece Publicznej w Twardogórze kolejny wykład astronomiczny, tym razem opowiadający o ciekawym zjawisku, które będzie można oglądać na niebie rano w środę 6 czerwca br, a mianowicie przejściu Wenus na tle tarczy Słońca.

Zjawisko to, które będzie trwało około 7-8 godzin, będzie widoczne w Polsce w końcowej fazie, od wschodu Słońca o godzinie 4:39 do godziny 6:54. Warto w drodze do pracy zwrócić uwagę na mały czarny punkt (Wenus), który będzie przemieszczał się na tle tarczy Słońca, w jej górnej części, ponieważ kolejny raz takie zjawisko będzie miało miejsce dopiero w 2117 roku.

Pan Henryk zwrócił słuchaczom szczególną uwagę na bezpieczeństwo oczu podczas obserwacji Słońca. Można to robić tylko przez specjalne filtry.

W czasie wykładu nie obyło się też bez wieści z własnego podwórka, tym razem astoamator prezentował zjawisko duszków, sfotografowanych przez jego stację i dwie zaprzyjaźnione czeskie, w czasie gwałtownych burz przechodzących nad województwem lubuskim. Był też film o tym, co można zaobserwować w maju na niebie.

Wieczorem zainteresowane osoby mogły obserwować przez teleskop trzy obszary plam na Słońcu, oczywiście z użyciem specjalnego filtra zabezpieczającego oczy.