Lokomotywą z książką na walizkach, czyli podróże z Tuwimem

145-2Już po raz trzeci Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze znalazła się na trasie akcji Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego „Z książką na walizkach”. W 2004 roku w ramach akcji gościł w filii bibliotecznej w Goszczu pisarz Arkadiusz Niemirski, a w 2008 Wanda Chotomska. W roku tuwimowskim, mająca już 10 lat akcja przebiegała pod hasłem, „Lokomotywą z książką na walizkach, czyli podróże z Tuwimem”. Tym razem na spotkanie z klasami pierwszymi pań Danuty Debery i Ewy Łysek ze SP nr 2 w Twardogórze, przyjechała wrocławska ilustratorka Joanna Zagner-Kołat.

Tym razem na spotkaniu pojawiła się również walizka, która przyjechała wprost ze Szwajcarii i została podarowana Bibliotece w Twardogórze przez jej byłą dyrektor Krystynę Bajcar.

Pani Joasia opowiadała dzieciom o historii ilustracji książkowej, pokazując przy tym reprodukcje starych ksiąg. Ilustratorka od najmłodszych lat rysuje, na początku była to dziecięca, radosna twórczość na nielubianej tapecie w pokoju, która potem przerodziła się w nałóg kupowania notatników z ciekawymi okładkami i papierów o różnej fakturze, które były gruntownie zarysowywane, a to w czasie podróży pociągiem, a to w czasie rozmów telefonicznych… Ilustratorka studiowała grafikę i malarstwo na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, ale ciągle doskonali swój warsztat plastyka w praktyce. Zilustrowała już ponad 40 książek.

Podczas spotkania w Twardogórze ilustratorka prezentowała pierwszoklasistom swoje prace, które później pojawiają się w książkach, zeszyty z rysunkami i różne papiery, na których tworzy ilustracje. Dzieciom szczególnie podobały się rysunki smoków, jednak wspólnymi siłami z ilustratorką stworzyły postać czarodzieja. Tę posta pani Joasia narysowała na potrzeby książki Kaliny Jerzykowskiej „W moim ogrodzie mieszka czarodziej”.

Na pożegnanie dzieci podarowały ilustratorce swoje rysunki i kwiaty, a same od bibliotekarek otrzymały łakocie. Każdy uczestnik spotkania otrzymał też gazetki towarzyszące akcji: „Walizka: Gazeta X Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach” 2013” oraz „Kuferek: Dodatek nadzwyczajny do „Walizki” 2013”. Po spotkaniu dzieci chętnie kupowały ilustrowane przez panią Joasię książki, na których ilustratorka składała autografy.