Leśnik Piotr Gorzelak na spotkaniu w Grabownie Wielkim

img_1-57W czwartek 31 października w Bibliotece Publicznej w Grabownie Wielkim, odbyło się spotkanie z leśnikiem Piotrem Gorzelakiem, pracownikiem Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Spotkanie odbyło się w ramach grantu „Odkrywanie Doliny Baryczy przez dużych i małych” realizowanego przez Klub Seniora pod patronatem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VI miejscowej szkoły wraz z nauczycielkami Iwoną Rządkowską i Bożeną Chołą- Boruszkowską.Nasz gość poprowadził prelekcję p.t. „Las Twoim Domem”. Las to nasze największe dobro i wspólne bogactwo. Mówiąc o lesie, trzeba wspomnieć o glebie,która jest ekosystemem składającym się z roślin i zwierząt. Jedne i drugie mają w różnym stopniu wpływ na skład i strukturę gleby. Rośliny czerpią energię do wzrostu z cukrów w procesie fotosyntezy. Zwierzęce odchody i gleba stanowią jakby współdziałającą ze sobą drużynę w procesie recyklingu, co w efekcie prowadzi do użyźnienie gleby. Trawa, gałązki i liście są dla mieszkańców lasu łatwo dostępnym pokarmem. Trawienie takiego pożywienia wymaga specjalnej budowy przewodu pokarmowego, która występuję, jak powiedział leśnik, u nielicznych ssaków i ptaków. Pod względem odżywczym wartościowsze są dla zwierząt bogate w tłuszcze nasiona oraz owoce. Mieszkańców lasu dzielimy na roślinożerców,wszystkożerców oraz mięsożerców. Wiedza, którą pan Piotr przekazał uczestnikom spotkania, na pewno zaowocuje pozytywnie w ich życiu, w obcowaniu ze środowiskiem. Tak wiele tutaj zależy od nas, sprawmy więc, niech nasz pobyt w lesie nie będzie dla niego zagrożeniem. Młodzież serdecznie podziękowała leśnikowi za pouczające i ciekawe spotkanie.