Lekcja biblioteczna – biblioteka, książka i bezpieczeństwo w Internecie.

img_1-163W czwartek 19 lutego przyszły do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze dzieci z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Opatrzności Bożej wraz z siostrami-wychowawczyniami na pogadanki o bibliotece, książce i bezpieczeństwie w Internecie.

W dziale dla dzieci bibliotekarka czytała opowiadanie Johanne Mercier „Kamyczek w bibliotece”. Najmłodsi bardzo dobrze zrozumieli przeczytany tekst, czemu dali wyraz poprawnie odpowiadając na zadawane pytania na temat biblioteki. Potem wszyscy bawiliśmy się chustą klanzową i piłką. Dzieci poznały również tak trudne wyrazy jak pisarz i pisarka oraz ilustrator i ilustratorka, a także same wywnioskowały, dlaczego i jak należy szanować książki. Przedszkolaki obejrzały również zakładki i zapoznały się z ich rolą w czasie czytania książek. W sali wystawowej, w iście kosmicznej scenerii wystawy „Ziemia z nieba”, dzieci spróbowały sobie wyobrazić, że są komputerami mieszkającymi na całym świecie połączonymi ze sobą w sieć internetową za pomocą wełnianej nici. Przedszkolaki obejrzały film o robociku Neciu, który na swojej platformie edukacyjnej proponuje bezpieczne dla dzieci treści. Większość trzy- cztero- i pięciolatków korzysta z Internetu (gier i bajek) pod opieką rodziców. Aby przybliżyć dzieciom problem niebezpieczeństw czyhających na nie w Internecie bibliotekarka porównała serfowanie po sieci do wyjścia na miasto. Małe dzieci nigdy nie poruszają się tam samodzielnie, nie powinny rozmawiać z nieznajomymi, a tym bardziej opowiadać o sobie, rodzicach i miejscu zamieszkania. Maluchom tak spodobał się robocik Necio, że postanowiły skonstruować robociki także dla siebie, aby zawsze czuć się bezpiecznie w sieci. Przy dźwiękach piosenkach „Necio rap” i „Fajnie w Internecie” dzieci zabrały się do pracy. Recyklingowy robocik z rolki po papierze toaletowym i pudełka od zapałek nie był jednak konstrukcją prostą, dlatego przy jego wykonaniu dzieci często musiały korzystać z pomocy dorosłych. Tak też jest z serfowaniem po Internecie, to duża frajda i zabawa dla młodych, ale wymaga też ciągłego nadzoru, edukacji i troski ze strony rodziców oraz wychowawców.

Galeria: