Latające Babcie i Dziadek w bibliotece w Goszczu

img_1-38W czwartek 3 października w bibliotece w Goszczu odbyło się kolejne spotkanie dla Seniorów z cyklu ,,Spotkana z pasjami”. Tym razem bohaterami spotkania byli: Latające Babcie i Dziadek.

Celem spotkania było pokazanie, w jaki sposób można łączyć tradycyjne wyobrażenie o babciach i dziadkach z nowoczesnym i aktywnym uczestnictwem w życiu społecznym. Na poprzednich spotkaniach poruszane były tematy: pasji związanej z pracą zawodową, odwagi i podejmowania działań w każdym wieku. Natomiast Latające Babcie i Dziadek pokazali, że na aktywne działanie stać nie tylko osoby, które zawsze były bardzo zaangażowane zawodowe. Działania na emeryturze mogą być przedłużeniem działań zawodowych, ale także działań, na które wcześniej nie było czasu z powodu obowiązków domowych i zawodowych.
Latające Babcie to inicjatywa podjęta przez Urszulę Machcińską z Łodzi. Pani Urszula sama przez wiele lat odkładała swoje zainteresowania na później. Zawsze ważniejsza była rodzina i praca. Po przejściu na emeryturę i odchowaniu dzieci zdecydowała, że teraz pora na nią. Zapisała się na warsztaty pisania. W międzyczasie poznała inne osoby tak sami poszukujące swojej drogi na kolejne lata. Z początku chodziło o samo pisanie i determinację, aby to co się napisało nie trafiło do przysłowiowej szuflady. Ale dopiero, gdy babcie nauczyły się ,,latać”, czyli prezentować swoją twórczość przed dziećmi, ich życie – jak same mówią- nabrało dodatkowych barw i wyjątkowego tempa.
Dzięki grantowi z Towarzystwa Inicjatyw Społecznych ,,Ę” uczestniczyły w warsztatach literackich, teatralnych i psychologicznych. Panie doceniły wartość tych warsztatów i nie chciały z nich rezygnować, dlatego teraz same zdobywają pieniądze na swoje działania. początkowo w Latających Babciach uczestniczyły jedynie kobiety, ale wraz z rozwojem tego działania zgłaszają się również panowie.
Kolejne ,,Spotkanie z pasjami” w Goszczańskiej bibliotece odbędzie się w czwartek 10 października. Tym razem seniorzy spotkają się z Dj Wiką – didżejką, która rozkręci każdą imprezę. 🙂

Serdecznie zapraszamy 🙂