Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Książka pełna wspomnień

img_1-191Realizowany od września br. przez Klub Seniora pod patronatem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze projekt „Książka pełna wspomnień” w ramach „Działaj Lokalnie IX” miał swój finał w środę 16 grudnia w Świetlicy Środowiskowej „Harcówka” w Twardogórze. Projekt polegał na zebraniu i spisaniu wspomnień najstarszych mieszkańców Twardogóry i okolic o czasach powojennych na naszych ziemiach, a także zgromadzeniu bazy starych fotografii przez międzypokoleniowe grupy wolontariuszy. Korektą i opracowaniem wspomnień zajęły się polonistki Urszula Konopko i Krystyna Wojtkiewicz. Te wszystkie działania zmierzały do wydania „Książki pełnej wspomnień”, co też się w grudniu udało.
Na głośne czytanie wspomnień oraz koncert piosenki polskiej przybyli: burmistrz Ryszard Gąsior, radna Agnieszka Szydełko – przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Twardogórze, Sylwia Jasińska – koordynatorka projektu z ramienia Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, Jan Wieczorek – prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Twardogórze, wspominający wraz z opiekunami i wolontariusze projektu. Gości witała i spotkanie poprowadziła Aleksandra Dwornikowska – przewodnicząca Klubu Seniora. Część artystyczną wyreżyserowała Urszula Konopko, która opiekuje się grupą teatralną „POZA 1”.  Aktorzy czytali fragmenty wspomnień, które przerywane były śpiewem Konrada Tesznara, wykonującego piosenkę „Szli na zachód osadnicy”.  
Środowy wieczór był pełen wzruszeń nie tylko dla osób starszych, ale także dla młodszych. Niejednemu zakręciła się w oku łza, nie brakowało też powodów do uśmiechu. Jednak najważniejszy moment czekał na wszystkich na końcu spotkania. Pani przewodnicząca z pomocą wolontariuszy rozdawała wtedy „Książki pełne wspomnień” już w formie papierowej. Trafiły one w ręce przedstawicieli władz, wspominających i wolontariuszy projektu. Przy drożdżowych babach upieczonych w glinianych formach przez Krystynę Bajcar i herbacie korzenno-ziołowej przyrządzonej przez Danutę Zając starsi i młodsi dzielili się wrażeniami ze spotkania, wspólnie śpiewali też piosenkę „Tylko we Lwowie”. Dzięki temu, że książka trafi też do bibliotek szkolnych i publicznych z terenu miasta i gminy Twardogóra, wszyscy mieszkańcy będą mieli do niej dostęp.

Galeria:

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up