Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Kolory kosmosu

„Kolory Kosmosu” to hasło przewodnie poprowadzonej przez astroamatora Henryka Krygiela pogadanki. W piątek 3 lutego w Bibliotece Publicznej w Twardogórze zebrali się gimnazjaliści wraz z nauczycielkami Zofią Jelonek i Ludmiłą Szymanek, aby wziąć udział w wykładzie Klubu Astro.

Jak to się dzieje, że człowiek widzi nocne niebo usiane gwiazdami tylko w kolorach czarno-białych, natomiast w czasopismach i na stronach poświęconych zagadnieniom astronomii widzimy bajecznie kolorowe fotografie odległych galaktyk i mgławic. Oko ludzkie nie jest doskonałe, w pewnych warunkach nie dostrzega wszystkich kolorów, jego zasięg też jest ograniczony. Tylko potężne teleskopy i specjalne aparaty pozwalają na przybliżenie odległych obiektów kosmicznych i sfotografowanie ich nawet po kilku- lub kilkudziesięciu godzinach naświetlania matrycy z zastosowaniem odpowiednich filtrów, aby uchwycić pierwiastki zawarte w otoczeniu tych obiektów.
Swój wykład pan Henryk opatrzył licznymi fotografiami i filmikami ilustrującymi omawiane, bardzo ciekawe kwestie. Szczególne wrażenie wywoływał obraz Mgławicy Orzeł.
Astroamator zaproponował młodzieży dwa terminy warsztatów plenerowych 3 i 10 marca br o godz. 17.00 przy budynku Gimnazjum nr 1 w Twardogórze. Terminy te będą uzależnione od warunków pogodowych.

(abc)

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up