Jesienny cykl wykładów „KLUBU ASTRONOMICZNEGO”

227W piątek 22 października br. ruszyła w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze jesienna edycja wykładów „Klubu Astronomicznego”.

Pierwsza pogadanka prowadzona przez panów Ryszarda Kałużnego i Henryka Krygiela dotyczyła „Spadających gwiazd, czyli meteorytów”. Na wykład przyszli gimnazjaliści pod opieką nauczycieli Zofii Jelonek i Antoniego Oczkowskiego.
Słuchacze wykładu dowiedzieli się skąd pochodzą widziane na niebie spadające gwiazdy, zostali zapoznani z takimi pojęciami jak: meteor, meteoroid, meteoryt, bolid, rój meteorów i radiant. W czasie pogadanki była również mowa o prędkościach meteorów oraz o podziale meteorytów na żelazne (syderyty), kamienno – żelazne (syderolity) i kamienne, krzemianowe (aerolity, w tym chondryty i achondryty). Na slajdach młodzi ludzie mogli podziwiać obiekty prezentowane na co dzień w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej, a osobiście dotknąć kawałka chondrytu, który jest własnością pana Henryka.
Tej jesieni panowie zapraszają jeszcze wszystkich zainteresowanych na 3 wykłady: 5 listopada będzie można posłuchać drugiej części wykładu o meteorytach, 26 listopada będzie mowa o fotografii w astronomii amatorskiej, a wykład 10 grudnia będzie nosił tytuł „Astronomia amatorska a nauka”. Wszystkie pogadanki będą rozpoczynać się o godzinie 16.30.
Warsztaty astronomiczne będą organizowane w zależności od warunków pogodowych, ich terminy i miejsca będą podawane na bieżąco.