Jacek Pałkiewicz w bibliotece w Goszczu „Przez lądy i morza…”

img_1-71W czwartek 28 listopada w bibliotece w Goszczu, odbyło się ostatnie już spotkanie z serii „Spotkania z pasjami”. Tym razem gościem spotkania był podróżnik i odkrywca pasjonat Jacek Pałkiewicz. Jest  to człowiek, który ze  swojej pasji do świata i podróżowania stworzył swój sposób na życie i do dziś ta właśnie pasja pozwala mu być aktywnym i realizować kolejne marzenia. Podczas spotkania Pan Jacek opowiadał o swoim życiu i przygodach.

Jako młody człowiek zarabiał już na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie, a później w kopalni diamentów w Sierra Leone. Po pierwszych przygodach, rozpoczął dopiero studia dziennikarskie. Do dziś łączy swoje dwie wielkie pasje, czyli podróże oraz pisanie. Opisał wiele wypraw, w tym jedną z najważniejszych w jego życiu: wyprawy do źródeł Amazonki. Ekspedycja z 1996 roku, dzięki której odkryto początek biegu największej rzeki na świecie dała Jackowi Pałkiewiczowi wielkie uznanie ze strony świata, między innymi uhonorowany został odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej oraz przyjęty do grona członków Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.  Jest prekursorem szkoły survivalu w Europie, a  podczas swojej kariery szkolił wiele elitarnych europejskich jednostek specjalnych ze strategii przetrwania w trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach. Współpracował nawet z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów. Doskonale zna największe dżungle świata oraz jest jednym z ostatnich eksplorerów  pustyń. Dobrze czuje się w Indochinach oraz na Syberii. W 1975 roku przepłynął samotnie Atlantyk. Obecnie życie dzieli na okres podróży oraz okresy pobytu w Polsce i Włoszech. Wciąż pisze książki oraz artykuły do polskich i europejskich gazet. W Polsce współpracuje między innymi z Rzeczpospolitą, Uważam Rze oraz Newsweekiem. Wiele jego artykułów dostępnych jest na jego stronie internetowej palkiewicz.com. Jacek Pałkiewicz pisze również bloga dotyczącego sztuki podróżowania.  Uczestnicy goszczańskich  „Spotkań z pasjami” wspólnie orzekli, że ostatnie czwartkowe,  było jednym z najbardziej ciekawych spotkań, które odbywały się przez ostatnie trzy miesiące.