III Konferencja Regionalna Programu Rozwoju Bibliotek

img_1115W siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu odbyła się III Konferencja Regionalna Programu Rozwoju Bibliotek pn.:”Razem w działaniu. Partnerstwa lokalne na rzecz bibliotek” na której spotkały się bibliotekarki, bibliotekarze, pracownicy samorządowi oraz partnerzy lokalni, którzy wspierają biblioteki w działaniach, jakie realizują wobec lokalnej społeczności.

Bibliotekę w Twardogórze reprezentowali na tym spotkaniu burmistrz Jan Dżugaj, partnerka lokalna Nadiją Łomanową-Barańską oraz dyrektor Beata Pięta. Mogliśmy wziąć czynny udział w dyskusji na temat „Biblioteka – trzecie miejsce. Ratunek, szansa, wyzwanie” po wykładzie dr Justyny Jasiewicz. Poprzez dyskusję wielu z nas miało możliwość pokazania jak daleko zaszły biblioteki w swoich działaniach, tworząc klimatyczną przestrzeń, w której ważny jest człowiek. „Trzecie miejsce” odnosi się do wszystkich miejsc gdzie każdy z nas chętnie spędza czas zostawiając za sobą choć na chwilę dom i pracę. Funkcję taką pełni również biblioteka, gdzie tak jak u nas, w przyjaznej atmosferze i kolorowej przestrzeni można spotkać się z grupą znajomych przy kawie, przysiąść do komputera, odpocząć, pograć w gry i karty czy wspólnie zaśpiewać.

Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Tyws w swojej wypowiedzi podkreślił jak ważne jest pokazywanie wzorcowych działań bibliotek w zmieniającej się rzeczywistości aby wzmocnić pozytywny wizerunek bibliotekarza i bibliotek.

Dzięki wsparciu finansowemu organizatora, inicjatywom bibliotekarek oraz współpracy z instytucjami i lokalnymi partnerami łatwiej jest odpowiadać na potrzeby środowiska pracując na nowoczesnych technologiach. Raport z badań „Po co Polakom biblioteki?”, które przedstawił Maciej Kochanowicz z FRSI pokazał, że coraz więcej bibliotek pełni funkcję „trzeciego miejsca” poprzez szeroki wachlarz działań i jest ważnym miejscem dostępu do nowych technologii. Młodzi spędzają tu czas, realizując swoje pasje i biorąc udział w wielu projektach, a seniorzy coraz chętniej uczą się obsługi komputera.

Konferencji towarzyszyła wystawa pn.Handmade czyli RękoDZIEŁO, na której biblioteki prezentowały prace swoich mieszkańców. Rozdano również nagrody laureatom konkursu „Dobre praktyki w bibliotece” dla Partnerstw Lokalnych w ramach PRB. Bibliotekarkom ze Szczytna, Oławy i Borowy serdecznie GRATULUJEMY.

zdj. Blanka Bobryk