Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

II jesienny wykład astro w ramach grantu „Bliżej gwiazd w Roku Heweliusza”

img2-3

W piątek 28 października br. odbył się drugi, w ramach realizacji grantu „Bliżej gwiazd w Roku Heweliusza” wykład o astronomii p.t. „Inne księżyce w Układzie Słonecznym cz. 2”. Wykład poprowadził astroamator Henryk Krygiel.

Na piątkowym wykładzie pan Henryk omówił budowę największych planet naszego układu: Saturna, Urana i Neptuna, a także przedstawił ich największe księżyce. Ciężko omówić wszystkie krążące wokół tych olbrzymów obiekty, ponieważ Saturn ma ich 62, Uran 27, a Neptun 13.

Największym księżycem Saturna jest Tytan, który jako jedyny księżyc w Układzie Słonecznym posiada atmosferę. Na Ecaladusie sonda Cassini w 2006 roku odkryła aktywność gejzerów, Rhea charakteryzuje się lodowym krajobrazem, a Mimas ze swoim ogromnym kraterem uderzeniowym, był pierwowzorem Planety X z „Gwiezdnych wojen” Georga Lucasa.

Pięć największych lodowych księżyców krążących wokół zielonkawego Urana to: Miranda, Ariel, Umbriel, Tytania i Oberon. Natomiast największy księżyc niebieskiego Neptuna to Tryton. Porusza się on, w przeciwieństwie do innych dużych księżyców planet w Układzie Słonecznym, ruchem wstecznym, co wskazuje, że prawdopodobnie był kiedyś planetą.

Na koniec wykładu nie obyło się bez wieści o niebie nad nami: z 20 na 21 bm. przypadało maksimum Orionidów, 11-go asteroida uderzyła w Słońce, 8-go przypadało maksimum Drakonidów, a w Siedlcach można było podziwiać zjawisko zorzy polarnej.

Galeria

stopka_jpg

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up