I Rodzinny Raj Pieszy „Tropem Grabka”

3 sierpnia odbył się I Rodzinny Raj Pieszy „Tropem Grabka”, przygotowany przez bibliotekarkę Katarzynę Sztul we współpracy z Nadleśnictwem Oleśnica Śląska.

Trasa rajdu liczyła ok 5 km. Prowadziła z miejsca startowego do polany  w okolicy Mostu Piecha, a następnie pod twardogórską bibliotekę.  W rajdzie uczestniczyły dzieci oraz dorośli. Zbiórka uczestników ustalona została przy budynku Leśnictwa Twardogóra – Moszyce 17, gdzie przyjęło uczestników bardzo serdecznie. Pani Leśnik Ewa Lis powitała wszystkich i przekazała list od Grabka. Wszyscy zapoznali się z legendą o „Niesfornym Grabku” oraz zasadami gry terenowej, która odbyła się podczas wydarzenia. Wędrowcy podążali za wskazówkami danymi przez Duszka z grabowego drzewa rozwiązując jednocześnie wiele zagadek, obserwując przyrodę oraz ciesząc się wspólną przygodą. Na polanie w okolicy mostu Piecha uczestnicy szukali psotnego Grabka. Było to trudne zadanie, gdyż leśny urwis nie zostawił żadnej wskazówki. Dzielne dzieci odnalazły Grabka. Później uczestnicy wysłuchali ciekawych leśnych opowieści – pani Ewa z Nadleśnictwo Oleśnica Śląska pięknie opowiadała o lasach, ich mieszkańcach oraz pracy leśnika. Następnie był wspólny piknik na łonie natury. Podczas marszu powrotnego uczestnicy dzielnie walczyli z upałem i zmęczeniem. Rajd zakończył się w komplecie pod twardogórską bibliotekę, gdzie każde dziecko otrzymało certyfikat prawdziwego wędrowca i drobny upominek. Serdecznie dziękujemy za wspólny czas w otoczeniu natury – było to dla nas nowe, bardzo inspirujące doświadczenie. Liczymy, ze rajd stanie się dorocznym wydarzeniem w naszej gminie.