I Konferencja Regionalna Programu Rozwoju Bibliotek we Wrocławiu

25.11.2010 r. odbyła się we Wrocławiu I Konferencja Regionalna Programu Rozwoju Bibliotek zorganizowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Celem konferencji było popularyzowanie „Dobrych praktyk bibliotek” jako przykładów na współdziałanie partnerów lokalnych działających w różnych obszarach społecznych i gospodarczych, prezentowanie przebiegu i efektów działań Programu Rozwoju Biblioteka w skali kraju i województwa oraz prezentacja Partnerstwa Regionalnego wspierającego działania bibliotek na terenie województwa dolnośląskiego.
W Konferencji uczestniczył przedstawiciel FRSI Pan Jacek Wojnarowski, Pan Andrzej Tyws – dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, reprezentant Urzędu Marszłkowskiego Elżbieta Łaganowska oraz dyrektorzy bibliotek publicznych z województwa dolnośląskiego a także partnerzy lokalni tworzący Gminne Koalicje na Rzecz Rozwoju Bibliotek.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze była jedną z pięciu wybranych instytucji, które prezentowały sprawdzone pomysły na działania w bibliotece. Była to okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy bibliotekami, mogłyśmy także odtworzyć na slajdach swoje projekty (darmowy sprzęt i szkolenia dla bibliotekarek otrzymałyśmy z PRB) i czerpać pomysły do dalszej pracy z innych praktyk.
Na konferencji zaprezentowałyśmy współpracę z naszym Koalicjantem – Stowarzyszeniem Viva Art, gdzie razem zainicjowaliśmy głośne czytanie dzieciom biografii Fryderyka Chopina w ramach projektu Stowarzyszenia „Znani twardogórzanie czytają dzieciom”, dobrą współpracę z burmistrzem dzięki któremu powstała Czytelnia dla niepełnosprawnych i emerytów oraz powstanie Klubu Astroamatorów, który prowadzi prelekcje i warsztaty astronomiczne dla młodzieży i dorosłych, w czasie których można obserwować przez teleskopy niebo.
Działania naszej biblioteki na rzecz środowiska lokalnego są bardzo bogate a celem naszym jest obecność biblioteki w środowisku. Nasza biblioteka zmienia się tak, jak zmienia się jej otoczenie, dostosowując się do potrzeb i oczekiwań użytkowników.
Uczestnictwo w Konferencji Regionalnej PRB dostarczyło nam wielu wskazówek co dalej w Programie a także uzmysłowiło jak wiele dobrego dzieje się w bibliotekarstwie publicznym.