Historia z katedrą w tle

img_024Spektakl „Historia z katedrą w tle”, którego premiera miała miejsce 12 maja 2017 r. w sali teatralnej pałacu w Goszczu powstał we współpracy Stowarzyszenia Viva Art oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta. Wsparcie techniczne zapewnił Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. W spektaklu wystąpili utalentowani mieszkańcy gminy Twardogóra – miłośnicy muzyki i teatru, wśród nich również aktorzy działającego przy bibliotece teatru POZA.

Widowisko słowno-muzyczne oparto na motywach powieści Victora Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu” szerzej znanej z adaptacji „Dzwonnik z Notre Dame” oraz musicalu „Notre Dame de Paris”Luca Plamondona i Richarda Cocciante. Publiczność wysłuchała piosenek z tego właśnie musicalu oraz fragmentów powieści Victora Hugo włączając się w ten sposób w ogólnopolską kampanię Rodzinne Czytanie oraz trwający właśnie Tydzień Bibliotek.

Premiera przedstawienia oraz drugi spektakl wystawiony 13 maja wypełniły do ostatniego miejsca salę teatralną dostarczając publiczności wielu emocji i wzruszeń.

Jako włóczędzy i mieszkańcy Paryża wystąpiły: Iryna Gołowacz, Halina Makarczuk, Dominika Woźniak i Kryspina Krajewska.

Jako przywódca włóczęgów Clopin – Justyna Słaba.

Jako narrator i poeta Gringoire – Marcin Grabowski.

W roli kapitana Febusa – Maciej Knap.

Jako Fleur-de Lys – Agata Głowacz.

W roli archidiakona Frollo – Konrad Tesznar.

Jako Esmeralda – Jolanta Huryn, Maja Olszańska i Nadija Łomanowa-Barańska.

Jako dzwonnik z Notre Dame – Quasimodo – Mateusz Olek.

Choreografię i kostiumy przygotowała Iryna Gołowacz z BPMiG im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze.

Makijaże wykonały Halina Makarczuk i Dorota Babij.

Nad oświetleniem czuwała Patrycja Frączyk.

Oprawa dźwiękowa i nagłośnienie – Barbara Franc ze Stowarzyszenia Viva Art, Robert Orlikowski z GOSiRu.

Scenariusz, reżyseria i scenografia – Nadia Łomanowa-Barańska