Gdzie są ci, co odeszli? – czytanie bajki terapeutycznej w Goszczu

img_0058W piątek 26 października do Biblioteki Publicznej w Goszczu została zaproszona klasa III ze Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią Danutą Zając.

Uczniowie przerabiają właśnie lekturę „O psie, który jeździł koleją”. Niektórzy uczniowie w przeddzień spotkania rozwiązywali w bibliotece test ze znajomości lektury, korzystając z bibliotecznych komputerów i drukarki. Poruszany w książce temat silnej więzi między zawiadowcą stacji i psem Lampo, rozstania z bliską osobą, przyjacielem, a także czas przed Świętem Zmarłych były zagadnieniami przewodnimi spotkania.

Na początku spotkania uczniowie ustawili krzyż z przyniesionych zniczy i dekorację związaną z tematem. Siedząc w półkolu opowiadali o refleksjach po przeczytaniu lektury. Bibliotekarka przeczytała dzieciom historię terapeutyczną „Gdzie są ci, co odeszli na zawsze” Cosetty Zanotti, z serii „Wielkie problemy małych dzieci”. Pewnego dnia tatuś małej rybki nie wraca do domu. Mały Lin słyszy od mamy, że tatuś odszedł do innego świata i teraz pływa w oceanie nieba. Malec odkrywa, że choć taty nie ma przy nim, nadal będzie otoczony jego opieką. Historyjka o Linie pomaga w zrozumieniu lęków, obaw i niepokojów, pokazuje też jak należy sobie z nimi radzić i uwrażliwia na potrzeby innych. Po rozmowach o odchodzeniu najbliższych, uczniowie zostali podzieleni na grupy i na dużych kartkach wypisywali pojęcia związane z dniem Wszystkich Świętych, Dniem Zadusznym i tradycjami z nimi związanymi. Potem lider grupy odczytywał pojęcia, a pozostali podkreślali podobne na kartkach u siebie.

Dzieci wraz z wychowawczynią przygotowały też montaż poetycki, na który składały się wiersze”, „Listopad”, „ Płoną świeczki”, „Dzień Wszystkich Świętych” i „Dla tych, którzy odeszli”.

Na zakończenie bardzo owocnego i wyczerpującego spotkania dzieci dostały od bibliotekarki zakładki kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz słodycze, a ze zniczami poszły na miejscowy cmentarz, aby zaświecić je swoim bliskim.