Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Fredro na ustach Polaków

img_0841Twardogórska biblioteka wzięła udział w ,,Narodowym Czytaniu”, które rok temu zapoczątkował Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski. W ubiegłym roku słuchano fragmentów epopei narodowej – ,,Pana Tadeusza”, a 7 września br. w całej Polsce czytano utwory Aleksandra Fredry.

W sobotnie przedpołudnie, w zabytkowym Kościółku Świętej Trójcy i Matki Boskiej w Twardogórze poeta – Bolesław Grobelny oraz emerytowana nauczycielka języka polskiego – Maria Knefel wyrecytowali i odtworzyli z niebywałą charyzmą najzabawniejsze fragmenty ,,Zemsty”. Na literackie spotkanie przybyli młodsi i starsi twardogórzanie, miłośnicy literatury ,,powlekanej fredrowskim humorem”.

,,Narodowe Czytanie” odbyło się w niezwykłym, bo XIX-wiecznym klimacie. Wpływ na to miało nie tylko urocze miejsce, zabytkowy kościółek, ale również barwne, historyczne stroje osób odtwarzających role Papkina i Klary. Wiele swoistego piękna wniosły również recytacje dzieci ze SP w Goszczu. Uczniowie przybliżyli obecnym bajki o ,,Pawle i Gawle” oraz ,,Małpie w kąpieli”. Między odczytywanymi fragmentami ,,Zemsty” i fredrowskimi bajkami nauczycielka angielskiego z Goszcza Nadija Łomanowa – Barańska zagrała na keyboardzie utwory z repertuaru Anny German.

Publiczność była pod ogromnym wrażeniem przepięknej gry i talentu aktorów oraz umiejętności muzycznych Nadiji Łomanowej – Barańskiej. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na koniec dyrektor biblioteki – Beata Pięta podziękowała wszystkim za przybycie, aktorom za cudowną grę, a Nadiji Łomanowej – Barańskiej za muzyczną oprawę spotkania.

Wielką atrakcją dla mieszkańców był przemarsz aktorów po twardogórskim Rynku. Każdy kto chciał mógł zrobić sobie zdjęcie z odtwórcami ról bohaterów ,,Zemsty”: Klary i Papkina.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up