Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Ferie zimowe w bibliotekach w Twardogórze, Goszczu i Grabownie Wielkim.

img_5018

Przez całe ferie zimowe z bogatej oferty wszystkich placówek Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze mogły korzystać dzieci, młodzież i dorośli.

W czwartek 19 stycznia w bibliotecznej czytelni zabrzmiały słynne dzieła Mozarta, Bacha, Straussa i Piazzoll’ego w opracowaniu na dwoje skrzypiec. Dagmara Karkulowska, studentka wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego i Alicja Mazepa, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, zagrały utwory klasyczne, wśród których znalazły się m.in.: Eine kleine Nachtmusik, Libertango, Aria z musicalu Skrzypek na dachu, Walc nad pięknym modrym Dunajem.

W Twardogórze i Goszczu można było oglądać filmy edukacyjne, fabularne i bajki dla dzieci. Po każdym seansie dyskutowano o wyświetlanym filmie.

Filie biblioteczne w Goszczu i Grabownie Wielkim wzięły udział w kursach prowadzonych metodą e-learningową na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Zajęcia miały na celu zapoznanie młodych użytkowników biblioteki z zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu oraz zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w sieci. Tą metodą zostało przeszkolonych 8 uczniów SP w Goszczu, 13 SP w Grabownie Wielkim, a ponadto w Goszczu 4 gimnazjalistów i 3 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podczas zajęć poruszane były takie zagadnienia jak cyberprzemoc, kontakty online, ochrona prywatności, poszanowanie własności intelektualnej i prywatności oraz problem uzależnienia od internetu. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał dyplom-certyfikat ukończenia kursu e-larningowego.

W środę 25 stycznia w dziale dla dzieci gościła grupa przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola w Twardogórze na głośnym czytaniu opowiadania Astrid Lindgren „Dzień dziecka w Bullerbyn”. Maluchy zapamiętały wiele szczegółów z czytanego tekstu, bawiły się w zabawy ruchowe metodą KLANZY, śpiewały piosenki i kolorowały obrazki. Głośne czytanie baśni polskich odbyło się 26 stycznia w filii bibliotecznej w Grabownie Wielkim. Dzieci opowiadały też samodzielnie przeczytane wcześniej baśnie i malowały ilustracje do nich.

W filii bibliotecznej w Goszczu 18 stycznia spotkali się na wspólnym kolędowaniu seniorzy z miejscowego Koła Emerytów i Rencistów. Spotkanie seniorów uświetniła swoim występem laureatka Gminnego Przeglądu Kolęd Justyna Słaba z Goszcza śpiewając przepiękną pastorałkę „ Maleńka miłość”. Seniorzy śpiewali kolędy, których teksty wyszukiwane były na YouTube.

W rodzinnej atmosferze, świąteczno-karnawałowej oprawie, przy wigilijnym barszczu i pierogach, a także rozmaitych słodkościach, bawiono się wyśmienicie. Przy okazji ożyło wiele wspomnień z lat dziecięcych i młodzieńczych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, karnawałem, kuligami konnymi i rodzinnym śpiewaniem kolęd.

Spotkaniu seniorów towarzyszyły dwie wystawy ”Pierniczków świątecznych” wykonanych przez uczniów SP w Goszczu oraz wystawa „Pejzaże znad Skoryni”, ze szczególnym uwzględnieniem uczestników pleneru malarskiego z Goszcza.

W twardogórskiej czytelni dzięki Fundacji Orange dla Bibliotek kontynuowany był bezpłatny kurs komputerowy dla seniorów prowadzony przez bibliotekarkę Paulinę Nawrot. A w turnieju gier komputerowych uczestniczyły dzieci i młodzież, które przez internet kontaktowały się też ze swoimi kolegami w goszczańskiej bibliotece. Młodzi grali też w gry planszowe.

W piątek 27 stycznia w filii bibliotecznej w Grabownie Wielkim spotkały się z technologiem żywienia i żywności Barbarą Pawlak z Oleśnicy osoby zainteresowane suplementami diety.

Galeria


Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up