Dziady cz. II w scenerii pełnej magii

10-9W sobotni wieczór 16.11. br. odbyła się niezwykła premiera w wykonaniu artystów Miejskiego Amatorskiego Teatru POZA, działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze – “Dziady” cz. II Adama Mickiewicza, w inscenizacji i w reżyserii Urszuli Konopko.

W sobotni wieczór 16 listopada br. odbyła się niezwykła premiera w wykonaniu artystów Miejskiego Amatorskiego Teatru POZA, działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Wł. St. Reymonta w Twardogórze – “Dziady” cz. II Adama Mickiewicza, w inscenizacji i w reżyserii Urszuli Konopko. Niezwykłość tego przedstawienia, to nie tylko odegranie go NIE na tradycyjnych deskach scenicznych, otoczonych teatralną kurtyną, lecz w tyleż surowym i chłodnym, co pięknym i przejmującym wnętrzu zabytkowego kościoła pałacowego w Goszczu. Z drugiej strony Autorka tego przedstawienia rozszerzyła jego formułę nieco poza klasyczny tekst i wzbogaciła go o muzykę. I to muzykę współczesną. Kolejną niezwykłością było to, że chwilami w centrum akcji byli… widzowie – epizody sztuki rozgrywały sie bowiem nie tylko (tradycyjnie) przed nimi, ale również po bokach, z tyłu, a nawet nad widownią – na balkonach dawnej świątyni. Naturalny dla tego miejsca chłód i surowa szarość ścian były jednak świetnym tłem dla dynamicznie poprowadzonej i brawurowo odegranej akcji, dla zjawiskowych makijaży, dekoracji i kostiumów. Bardzo subtelnie rolę antycznego chóru podjęła (dodatkowo) muzyka, której nowoczesne aranżacje podkreśliły dobitnie uniwersalność i ponadczasowy charakter Prawd Żywych, zawartych w mickiewiczowskim moralitecie. Za tak piękne ich przypomnienie  publiczność obydwu spektakli w Goszczu – 16.11. (premiera) oraz 17.11. (z udziałem burmistrza Pawła Czulińskiego) – wynagrodziła – owacją na stojąco – twórców przedstawienia. Wraz z Urszulą Konopko są to: (aktorzy) Zofia Hołubka, Halina Makarczuk (dodatkowo w roli Matki), Kornelia Krajewska, Maja Tokarska, Bartłomiej Orzechowski i Hanna Nowak, Zuzanna Pietrzykowska – jako gromada wieśniaków; Damian Szuster (jako Starzec), (chór Ptaków Nocnych) Zdzisława Pilc, Milena Gawin, Maciej Bukowski;  Halina Obiegło (Sowa/Wdowa), Jędrzej Konopko Kruk/Starzec), (duchy lekkie) Antonina Nowak (Rózia) i Tomasz Froniewski (Józio); Justyna Słaba (Zosia/Pasterka), Robert Garwoliński (widmo Złego Pana), Piotr Niwa (Guślarz), Jan Jędryczko (Adam Mickiewicz), a także Milena Gawin, Jolanta Huryn, Maja Tokarska – wokalistki; Kaja Jędryczko (makijaże sceniczne) oraz Kacper Szuster (efekty dźwiękowe i nagłośnienie).

Twórcy widowiska podkreślali, że bardzo trudne lub wręcz niemożliwe byłoby jego zrealizowanie bez pomocy grupy ludzi, którym należą się słowa wdzięczności: prezesowi Ryszardowi Gilowi i Ewie Kałandziak (Stowarzyszenie św. Magdaleny – za gościnne progi), Mateuszowi Szczęch (OSP – z agregat), Mariuszowi Maszynie (za obsługę agregatu), Andrzejowi Makarczukowi (UMiG – za opracowanie plakatu i zaproszeń), Janowi Świeradowi (dyrektorowi GOSiR – za wypożyczenie lamp), Krzysztofowi Jankowskiemu z ekipą (za przewóz krzeseł i rekwizytów), Mieczysławowi Franc (za dowóz sprzętu nagłaśniającego I filmowanie). Serdecznie podziękowania dla ekipy z Biblioteki – na czele z dyrektor Beatą Piętą – za opiekę i pomoc z sprawach formalnych, logistycznych i rekwizyty. Panu Tomaszowi Diaczkowi (D-BOX z Sycowa) artyści dziękują za wsparcie w pozyskaniu materiałów i rekwizytów, prezesowi Zygmuntowi Kuczyńskiemu i Zarządowi Spółdzielni Inwalidów Spamel w Twardogórze) za wsparcie finansowe Teatru POZA, a dr. Robertowi Banasiakowi (dyrektorowi Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu) i Marii Duffek – Bartoszewskiej (kostiumolog) – za wypożyczenie kostiumów i doradztwo.

Za przybliżenie (dosłownie i w przenośni) mieszkańcom naszej gminy dzieła scenicznego Adama Mickiewicza, bezpośrednio po premierze podziękowały – w imieniu władz samorządowych – radna Rady Miejskiej w Twardogórze Katarzyna Urbanek wraz z radną Magdaleną Żerebecką. Z kolei burmistrz Paweł Czuliński, dziękując twórcom spektaklu (po jego obejrzeniu 17.11. br.) zwrócił uwagę, że wszystko to, co zrobili dotychczas i sposób, w jaki to zrobili – wykracza poza zawarty w nazwie Teatru przymiotnik “amatorski” i jest powodem zasłużonej dumy wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Fot. Andrzej Makarczuk