Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Drugie spotkanie „Klubu astronomicznego”

162Ponownie spotkali się młodzi ludzie z twardogórskimi astroamatorami Henrykiem Krygielem, Ryszardem Kałużnym i Witoldem Mieszałą.

W piątek 12 marca niestety pogoda nie dopisywała, dlatego niemożliwe było wyjście w plener na obserwacje. Wszyscy musieli się zadowolić obejrzeniem filmu „Spojrzenie w dal – 400 lat astronomii”.
Film opowiadał o historii teleskopu od czasów najdawniejszych, a więc o stosowaniu soczewek już w czasach greckich i rzymskich, następnie o odkryciach wieków średnich, dobrze „wypromowanej” i wykorzystanej konstrukcji Galileusza, alternatywnej konstrukcji teleskopu soczewkowego Jana Keplera, zbudowanego w oparciu o soczewki wypukłe, teleskopie lustrzanym Izaaka Newtona i refleksyjnym teleskopie achromatycznym Anglika Chestera Moore’a Halla, aż do współczesności, a więc takich konstrukcjach jak VLT w Chile, teleskopy Kecka i Subaru na Hawajach i pozaziemskich obserwacjach astronomicznych.
Kolejne spotkanie klubowiczów odbędzie się 26 marca o godzinie 18.30 i miejmy nadzieję, że wraz ze sprzętem wyruszą już wtedy w plener na obserwacje. Jeśli aura nie będzie sprzyjająca panowie zapraszają na zajęcia do biblioteki na 16.30.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up