Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Drugi jesienny wykład twardogórskich astroamatorów

232W pierwszy piątek listopada odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze druga w jesiennym cyklu spotkań „Klubu Astronomicznego” pogadanka na temat spadających gwiazd, czyli meteorytów, prowadzona przez astroamatorów Ryszarda Kałużnego i Henryka Krygiela .

Tym razem panowie skupili się na destrukcyjnych skutkach upadków meteorów w historii Ziemi. Słuchacze mogli obejrzeć symulację powstawania kraterów uderzeniowych, a także zdjęcia kraterów: Beringera w Arizonie i Morasko w Polsce (Morasko to w tej chwili dzielnica Poznania).
Prowadzenie obserwacji spadających gwiazd jest zajęciem interesującym i nie wymagającym zbyt dużych nakładów finansowych. Przynajmniej w początkowej fazie tej fascynacji wystarczy znajomość obszaru nieba, na którym pojawiać się będą te zjawiska i wzrokowa ich obserwacja. Jeżeli połkniemy bakcyla, warto zakupić przynajmniej lornetkę, a później teleskop. Aby nie poświęcać obserwacjom całego wolnego czasu warto do ich prowadzenia zaangażować współczesną technikę (video, foto i obserwacje radiowe).
Organizacja, która zajmuje się naukowym opracowywaniem wyników obserwacji, organizowaniem wspólnych obserwacji, obozów, spotkań, a także wydawaniem prasy fachowej jest Pracownia Komet i Meteorów – Stowarzyszenie Astronomiczne. Pracownia powstała w 1987 roku i zrzesza zarówno astronomów zawodowych i amatorów. Osoby zafascynowane obserwowaniem nieboskłonu mogą do Pracowni przesyłać swoje raporty z obserwacji.
Jednak najprzyjemniejsze są niezobowiązujące, romantyczne obserwacje nieba. Może uda nam się zobaczyć spadającą gwiazdę, a życzenie wtedy pomyślane się spełni…

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up