Czytajmy dzieciom od najmłodszych lat

img_8350W piękne październikowe popołudnie odbyło się w dziale dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze kolejne spotkanie w ramach grantu „Kulturalna i sportowa integracja międzypokoleniowa”.

Warsztat pod hasem „Czytajmy dzieciom od najmłodszych lat” zgromadził dzieci z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Opatrzności Bożej, Miejskiego Przedszkola, Szkoły podstawowej nr 1 w Twardogórze wraz z rodzicami i opiekunami, w sumie prawie 30 osób. Spotkanie poprowadziła Iwona Podlasińska biblioterapeutka, logopedka, a na co dzień metodyczka czytelnictwa dziecięcego w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

Warsztat złożony był z dwóch bloków: wspólnych zabaw słowno-ruchowych, dla dorosłych i dzieci, oraz wykładu dla rodziców i opiekunów na temat korzyści płynących z czytania dzieciom od najmłodszych lat. W czasie wykładu dzieci uczestniczyły w głośnym czytaniu i zabawach z nim związanymi.

Część zabawowa spotkania została podporządkowana panującej za oknami jesiennej aurze,

jej barwom, dźwiękom, zapachom i zjawiskom. Uczestnicy spotkania naśladowali dźwięk padającego deszczyku, deszczu, a następnie ulewy, chodzili w rytm muzyki pod parasolami w deszczu, była też wichura, kałuże, no i zabawa, która wzbudziła najwięcej emocji – „przenieś młodszą siostrę przez kałużę”, okazało się zresztą, że do przenoszenie świetnie nadaje się siostra przedszkolanka. Z wielkiego wiklinowego kosza wszyscy wyjmowali dary jesieni-owoce i warzywa, nazywali je i mówili do czego można ich użyć. Jechał też pociąg któremu pani Iwona wręczała złote liście i grzyby. Posługując się wierszami, wyliczankami, powiedzonkami naszych babć pani Iwona umiejętne budowała nastrój spotkania, pobudzała entuzjazm uczestników,

zachęcała do pomocy w poszczególnych czynnościach i wspólnej zabawy, aby wskazać rodzicom i opiekunom przyszłe ścieżki do takich wspólnych chwil w domu. Część zabawowa zakończyła się masażykiem dziecięcych plecków, a także chwilami relaksu z Misiem Uszatkiem przy wyciszającej muzyce. Potem wszyscy uformowali „stonogę” i ruszyli, aby odprowadzić dorosłych do sali wystawowej na wykład.

Dzieci wróciły do działu dla dzieci, gdzie bibliotekarka czytała im książkę Astrid Lindgren „Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze”. Potem dzieci oddzieliły rysunki, które występowały w tekście od tych, które pochodziły z innych bajek i opowiadań, a na koniec jeździły rowerkami po ulicach dywanu leżącego na podłodze i poznawały zasady ruchu drogowego.

W tym czasie dorośli słuchali wykładu Iwony Podlasińskiej na temat korzyści płynących z czasu spędzonego z dzieckiem i głośnego czytania naszym milusiński. Po wykładzie mogli się natomiast zapoznać z poradnikami wychowawczymi i bajkami terapeutycznymi wyeksponowanymi na wystawie.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali na pożegnanie pakiety z gadżetami kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. A pani Iwona i bibliotekarki dostały od dzieci i sióstr piękne aniołki z serduszkami z napisem dziękujemy.

stopka_jpg_20110915_1615615190