Cyberprzemoc – zajęcia warsztatowe dla młodzieży

004-2W poniedziałek 26 listopada rozpoczął się w Bibliotece Publicznej w Twardogórze cykl pogadanek dla młodych ludzi na temat cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci. Pogadanki są prowadzone z wykorzystaniem scenariuszy proponowanych bibliotekom przez Fundację Orange. Na pierwsze zajęcia przyszła grupa gimnazjalistów pod opieką nauczycielki Bożeny Hołubki.

Zajęcia o bezpieczeństwie w sieci i cyberprzemocy są pomyślane jako warsztat, w czasie którego młodzi ludzie: ustalają co rozumieją pod tym pojęciem, jakie są jej formy, czym różni się ona od „tradycyjnej” przemocy szkolnej. Oglądają też film o szkolnej cyberprzemocy, pracują w grupach nad czterema przypadkami młodych ludzi, którzy stali się jej ofiarami, rozmawiają też o swoich problemach z siecią, o sytuacji ofiary, o tym co może zrobić sprawca, aby naprawić wyrządzoną krzywdę i jak powinien zachować się świadek cyberprzemocy..

Ważne jest, aby rozmawiać z młodymi ludźmi na temat cyberprzemocy i przez to wyrobić w nich pewne sposoby zachowywania się: nie robię drugiemu czegoś, co nie chciałbym, aby mnie spotkało, nie zostaję z problemem sam, zawsze pomagam kolegom, szukam pomocy u dorosłych, w telefonach zaufania (projekt helpline), zastanawiam się zanim umieszczę coś w sieci.