COŚ – czas obdarowany śmiechem

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze chętnie podejmują się prac społecznych. W grudniu ubiegłego roku młodzież pomagała przy obsłudze Koncertu Charytatywnego dla Pauliny i Kamila Cyganowskich, a także przy organizacji Koncertu Bożonarodzeniowego.

Na początku roku szkolnego 2010/11 w ramach lekcji matematyki gimnazjaliści z klasy 2e przeprowadzili ankietę dotyczącą wolontariatu. Według szkolnej społeczności instytucja wolontariatu jest bardzo potrzebna, ale niewystarczająco rozwinięta. Uczniowie 2e wspólnie z wychowawczynią Bożeną Hołubką postanowili zrealizować społeczny projekt gimnazjalny „COŚ, czyli czas obdarowany śmiechem”.

Powołanych zostało 8 grup złożonych z uczniów twardogórskiego gimnazjum, których celem jest organizowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz dzielenie się własnymi talentami i zainteresowaniami.

„Kuchcikowanie” to grupa działająca we współpracy z Dorotą Banasiak-Franc z GOSiR-u, która uczy się gotować i piec, i przekazuje tę wiedzę innym.

„Zwierzak Twój Przyjaciel” uczy jak opiekować się swoimi milusińskimi, pomoże też w wyborze domowego pupila.

Oswajaniem dzieci z sytuacjami trudnymi i nauką udzielania pomocy zajmuje się grupa „Pierwsza Pomoc”.

„ALLinONE” to zespół muzyczny promujący muzykę regge. Gimnazjaliści sami komponują muzykę, układają teksty utworów i prezentują piosenki.

Grupa „Piłka Nożna” wie wszystko o polskiej „nodze”, prowadzi też gry i zabawy z piłką dla dzieci.

„Motoryzacja” zapoznaje z przepisami ruchu drogowego i prowadzi tzw. „małe prawo jazdy”.

Grupa „Karaoke” bawi się w odgadywanie utworów z memorandum, prowadzi też zajęcia plastyczne i zajmuje się reklamą.

Natomiast „Kabaret” to występy na wesoło.

Wszystkie grupy realizują swoje indywidualne zajęcia i działania. Akcją wspólną były natomiast np. Ferie dla najmłodszych zorganizowane w twardogórskiej bibliotece publicznej.

W poświąteczną środę 27 kwietnia młodzi ponownie spotkali się na zajęciach w bibliotecznej czytelni na parterze. Tym razem swoje zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadziła grupa „Pierwsza Pomoc”, a rozrywkę miłą dla ucha zaproponował zespół „ALLinONE”.

Do grupy „Pierwsza Pomoc” należą Kacper Siemaszko, Kamil Dąbrowski, Tomasz Piech i Miłosz Adamski. Chłopcy przygotowali film , który pokazuje jak zachować się w przypadku wypadku samochodowego. Część grupy zagrała osoby pokrzywdzone w wypadku, a część ratowników, którzy udzielają pierwszej pomocy. Była więc złamana noga, uraz głowy i sztuczne oddychanie… Młodych ludzi do prezentacji przygotował nauczyciel wychowania fizycznego Sebastian Stekiel. Całą scenkę filmowała Magdalena Gołuch. Sposób na unieruchomienie złamanej nogi zaprezentowała uczestnikom spotkania także uczestnicząca w nim pielęgniarka Jolanta Łukasik.

Zespół muzyczny „ALLinONE” tworzą Monika Federyszyn (wokal), Filip Kopczyk (trąbka/gitara basowa), Paweł Kuriata (gitara basowa/gitara elektryczna) oraz Łukasz Łukasik (gitara elektryczna/perkusja). W środę młodzi zaprezentowali własną kompozycję „Reggae music”. Grupą opiekuje się pan Robert Orlikowski. Do początku czerwca „ALLinONE” planuje przygotowanie dwóch, trzech coverów zespołów. W planach jest również występ na Dniach Twardogóry;).

Już po raz trzeci młodzi z projektu „COŚ” spotkali się w bibliotece (ferie zimowe, dzień sw. Patryka) obdarowując czas wielu ludzi śmiechem. Cieszymy się, że młodzi promują tak potrzebny wolontariat, cieszymy się, że młodym chce się chcieć…