Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Bliskie pejzaże

img_6940W piątek 22 czerwca br. odbył się na terenie zespołu pałacowego w Goszczu plener malarski „Bliskie pejzaże”. Plener jest jednym z elementów realizowanego przez Grupę Emerytów z Twardogóry, Goszcza i Grabowna Wielkiego, pod patronatem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze, grantu „Kulturalna i sportowa integracja międzypokoleniowa” z „Działaj Lokalnie 2012.

Na goszczański plener zjechali dorośli i dzieci z gminy Twardogóra (uczniowie SP nr 1 w Twardogórze pod opieką Ewy Suchomskiej, grupa z „dwójki” z Barbarą Franc, gimnazjaliści z Anną Wolf, uczniowie SP w Goszczu z panią dyrektor Magdaleną Żerebecką, Nadiją Łomanową -Barańską i Małgorzatą Śniegulską, malarka Ola Maria Kirchmann, plastyczka Joanna Chomiuk, Agata Chmiel z Nowej Wsi, Marta Krzemień z Grabownicy i Patryk Gląba z Goszcza). Z bibliotek partnerskich twardogórskiej placówki, z Krośnic, Bukowic, Dobroszyc, Międzyborza i Bukowiny Sycowskiej przybyli miłośnicy sztuk plastycznych pod opieką bibliotekarek: Ewy Kałki, Heleny Kozakiewicz, Elżbiety Krajewskiej oraz nauczycielki Małgorzaty Szymańskiej. Wrocław reprezentowali plastyczka Edyta Duduś i wykładowca Politechniki Wrocławskiej doktor filozofii Jacek Aleksander Prokopski. W sumie elementy zespołu pałacowego w Goszczu i krajobrazy parkowe malowało ponad 60 osób. Pracy adeptów pędzla i sztalugi przyglądał się przewodniczący Rady Miejskiej w Twardogórze Stanisław Adamski, a także mieszkańcy Goszcza, którzy zainteresowani poruszeniem na placu pałacowym przychodzili zobaczyć co też tam się dzieje.

Wprawdzie w piątkowe przedpołudnie nie padało, jednak chłód dawał się uczestnikom pleneru we znaki, dlatego organizatorzy zadbali też o strawę dla ciała. Na potężnym grillu panowie ze Związku Emerytów i Rencistów w Goszczu, przewodniczący Józef Głowacz, Jan Ługowski i Zdzisław Ławniczak piekli kiełbaski i pieczywo czosnkowe. O bezpieczeństwo uczestników pleneru i sprawy techniczne dbali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczu. W organizacji pleneru pomagali również członkowie Związku Emerytów i Rencistów w Goszczu, nauczyciele z miejscowej szkoły, członkowie rodziny bibliotekarki Doroty Markowskiej oraz bibliotekarki z Twardogóry i Grabowna Wielkiego.

Piątkowy dzień w Goszczu pomyślany jako „Spotkanie z kulturą i sztuką” rozpoczął się plenerem malarskim, a zakończył przedstawieniem „Dzwonnik z Notre Dame” w miejscowej Szkole Podstawowej. Na wypełnionej do ostatniego krzesła widowni sali gimnastycznej zasiedli mieszkańcy Goszcza, gminy Twardogóra i uczestnicy pleneru, którzy gromko oklaskiwali występy młodych aktorów. Po przedstawieniu plastyczka Joanna Chomiuk podarowała swój obraz, stworzony na plenerze, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze, natomiast pani Nadija Łomanowa-Barańska przekazała swoje płótno Szkole Podstawowej w Goszczu. Na ręce dyrektor biblioteki Beaty Pięty doktor Jacek Aleksander Prokopski podarował książkę Waltera Lowrie „Kierkegaard”, którą przetłumaczył , a pani Nadija Łomanowa-Barańska to tłumaczenie przejrzała. W czasie pleneru i przedstawienia, wspólnej zabawy i biesiadowania integrowali się nie tylko seniorzy i młodzi, ale także mieszkańcy gminy Twardogóra i gmin ościennych.

Galeria

stopka_jpg

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up