Bibliotekarka na międzynarodowej konferencji NEXT LIBRARY w Danii

img_95151Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze otrzymała międzynarodową nagrodę EIFL-PLIP Innovation Award za działania, które mają na celu integrację lokalnej społeczności.

EIFL to międzynarodowa organizacja non-profit z siedzibą w Europie, która przy współpracy z bibliotekami umożliwia dostęp do wiedzy i informacji cyfrowej w krajach rozwijających się i przechodzących transformację. Nasza placówka otrzymała to wyróżnienie za przedsięwzięcia związane z pracą na rzecz zapobiegania wykluczeniu seniorów ze społeczeństwa, poprzez rozwój ich umiejętności w zakresie posługiwania się nowymi technologiami oraz pokonywanie barier językowych podczas darmowych lekcji języka angielskiego. Poza twardogórską biblioteką nagrody otrzymały placówki z Ugnady, Ukrainy, Chorwacji i Kolumbii.

Jedną z nagród był sponsorowany przez organizację EIFL 6-cio dniowy wyjazd do Dani oraz udział w międzynarodowej konferencji dla bibliotekarzy NEXT LIBRARY 2013 w miejscowości Aarhus. Twardogórską bibliotekę reprezentowała bibliotekarka Paulina Nawrot, która w imieniu placówki odebrała statuetkę wraz z certyfikatem, podczas spotkania wszystkich uczestników konferencji.

Pobyt w Danii był również okazją do poznania funkcjonowania i innowacyjności duńskich bibliotek. Dwie biblioteki główne w Hjorring i Aalborg przyciągały uwagę ogromną przestrzenią, oryginalnym wnętrzem i zaskakującymi rozwiązaniami architektonicznym, np. biblioteka w Hjorring jest częścią centrum handlowego.

Podczas samej konferencji bibliotekarka miała możliwość wzięcia udziału w interaktywnych sesjach. Pokazywały one jak można wykorzystywać nowe technologie w bibliotekach, budować wizerunek biblioteki, czy też jak kreatywnie pędzać czas z czytelnikami.

Najważniejszym jednak rezultatem wyjazdu była możliwość wymiany doświadczeń z bibliotekarzami z całego świata oraz zawiązanie znajomości, które w przyszłości może zaowocują wspólnymi międzynarodowymi projektami.