Biblioteka w Twardogórze jedzie do USA!

Biblioteka w Twardogórze już niedługo wzbogaci się o nowe doświadczenia… prosto z USA! A wszystko za sprawą wizyty studyjnej do Stanów Zjednoczonych – Beata Pięta, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Twardogórze została zaproszona na taki właśnie wyjazd jako jedna z 10 bibliotekarek z całej Polski!

Dziesięciodniową wizytę studyjną finansuje Departament Stanu USA oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem wyjazdu jest pokazanie polskim bibliotekarkom, w jaki sposób biblioteki publiczne funkcjonują w Stanach Zjednoczonych i jakie nowoczesne rozwiązania i pomysły sprawiają, że pełnią tam rolę zaawansowanych technologicznie centrów lokalnej społeczności.

Dziesięć bibliotekarek swoją przygodę z Ameryką rozpocznie w jej sercu – czyli w Waszyngtonie. Odwiedzą tu między innymi Bibliotekę Kongresu, spotkają przedstawicieli Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy i współpracujących z nimi partnerów – w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Kolejny punkt wyjazdu to już wschodnie wybrzeże – w Seattle uczestniczki zobaczą między innymi, jakie usługi oferuje mieszkańcom miejska biblioteka publiczna, spotkają się także z wolontariuszami, którzy prowadzą działania rzecznicze – pomagają w pozyskiwaniu finansowania dla biblioteki i zachęcają do angażowania się w jej działalność. Ciekawym punktem programu będzie też wizyta siedzibie Fundacji Billa i Melindy Gates.
Następnie bibliotekarki przemieszczą się… aż na Florydę! W niewielkim mieście Pensacola spotkają się z członkiem Rady Miejskiej, który opowie o roli bibliotek i ich znaczeniu dla samorządu, odwiedzą też bibliotekę uniwersytecką, a także niewielką placówkę poza miastem, która służy 5-tysięcznej społeczności.

Wizyta studyjna już 7 kwietnia.

Relacja z wyjazdu – na bieżąco na naszym profilu facebookowym
Doświadczenia dla naszej biblioteki – bezcenne!