Biblioteka na Festynie w Sosnówce

102-3W ubiegły weekend wieś Sosnówka w Gminie Twardogóra tętniła życiem za sprawą wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które miały tam swoje miejsce.

W piątek 14 czerwca w Świetlicy Środowiskowej odbył się wernisaż wystawy mieszkającego w Sosnówce jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich malarzy współczesnych Przybysława Krajewskiego. Płótna Przybysława Krajewskiego zostały wypożyczone na wernisaż ze zbiorów prywatnych. Swoją obecnością zaszczycił zgromadzonych w Świetlicy gości sam Mistrz, którego biografię pod takim właśnie tytułem napisał wrocławski pisarz Stanisław Srokowski. Pan Przybysław chętnie rozmawiał z uczestnikami spotkania i składał autografy na swojej biografii.

Oprawę artystyczną wernisażu zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze pod opieką nauczyciela języka polskiego Jaromira Żeglińskiego.

Potem otoczeni oryginalnymi płótnami o subtelnych barwach uczestnicy wernisażu wpadali w zadumę nad ludzkim losem…. Być może Bibliotece uda się sprowadzić sztukę pana Przybysław Krajewskiego do Twardogóry na wystawę w Kościele pw. Św. Trójcy i Matki Boskiej.

Wystawę Przybysława Krajewskiego można było oglądać także w sobotę, kiedy to w Sosnówce na placu przy Murze berlińskim rozpoczął się Festyn „Młodzież Przyroda Myśliwi”. Na zorganizowanym przez myśliwych rodzinnym festynie można było zakosztować smakołyków kuchni myśliwskiej, obejrzeć inscenizację walk rycerskich, wziąć udział w zawodach sportowych, podziwiać występy artystyczne dzieci i młodzieży, pooglądać wystawy i tak zwyczajnie spędzić miło czas w gronie rodzinnym.

Właśnie poprzez organizację na Festynie wystawy „Przyroda Polska” Klub Seniora działający przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze zainaugurował realizację grantu „Odkrywanie Doliny Baryczy przez dużych i małych”, na który pozyskał środki z programu Działaj Lokalnie w Dolinie Baryczy. Grant ten będzie realizowany przez członków Klubu przy wsparciu Biblioteki do końca listopada br. i będzie obejmował 13 przedsięwzięć mających na celu integrację międzypokoleniową poprzez: wycieczki krajoznawcze, spotkania z ciekawymi ludźmi z Doliny Baryczy, warsztaty carvingowe, konkursy, quizy i wystawy.

Na wystawie plenerowej w Sosnówce, między elementami Muru berlińskiego, można było obejrzeć 68 prac dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Twardogóra, Dobroszyce i Międzybórz. Komisja konkursowa w składzie: Aleksandra Dwornikowska, Magdalena Kuchczyńska, Zofia Szczepaniak i Bogdan Jankowski obradowała w bibliotece 10 czerwca br. i przyznała następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii przedszkolaków: pierwszą nagrodę Aleksandrze Kamzol z Miejskiego Przedszkola w Twardogórze, drugą Julii Kownackiej, a trzecią Krystianowi Górkowemu z oddziału przedszkolnego przy SP w Grabownie Wielkim, a wyróżnienia Dagmarze Bierackiej i Zuzannie Pietrzykowskiej z MP, Mai Mikołajczyk z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Opatrzności Bożej w Twardogórze oraz Nikoli Talarczyk, Otylii Lach i Rossany Gindy z oddziału w Grabownie Wielkim.

W kategorii uczniów klas I-III: pierwszą nagrodę Hubertowi Wirze z Ogniska Plastycznego Atelier 43, drugą Julii Wierzbickiej ze SP w Międzyborzu, a trzecia Sandrze Krawczyk z SP 2 w Twardogórze, natomiast wyróżnienia Katarzynie Orlikowskiej z „dwójki”, Milenie Gawin z „jedynki” i Krystianowi Chrzanowskiemi ze Świetlicy Środowiskowej w Moszycach.

W kategorii uczniów klas IV-VI: pierwszą nagrodę Adrianowi Duczmalowi z OP Atelier 43, drugą Agacie Szymczak z Międzyborza, trzecią Aleksandrze Osrtrowskiej z twardogórskiej „jedynki”, a wyróżnienia Wiktorowi Knabeldorfowi ze ŚŚ w Sosnówce, Julii Dworskiej i Marcie Wajdzie z „jedynki”, Feliksowi Kopczykowi z Atelier 43 oraz Adriannie Wajnert z Międzyborza.

Spośród gimnazjalistów: pierwsza nagrodę Malgorzacie Dryzd ze ŚŚ w Moszycach, drugą Marcinowi Zagrodnickiemu, a trzecia Julianowi Kałandziakowi z Gimnazjum nr 1 w Twardogórze.

W kategorii uczniów szkół średnich i osób dorosłych: pierwsza nagrodę Monice Malczyszyn, drugą Marcie Żurawce, trzecią Annie Bednarskiej, a wyróżnienia Agnieszce Franc i Kirze Kirchmann z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze oraz Małgorzacie Bobowskiej ze ŚŚ w Sosnówce.

Nagrodę specjalną organizatorów otrzymała Olga Barańska ze SP nr 1 w Twardogórze.

Fundatorem wszystkich nagród, wyróżnień, a także upominków za udział w konkursie był Komitet Organizacyjny Integracyjnej Imprezy Łowiecko-Przyrodniczej: Młodzież Przyroda Myśliwi: Sosnówka 2013.

stopka_jpg_20110915_1615615190