Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Bajki, baśnie i legendy 27.01-02.02.2018

W tygodniu na przełomie miesięcy stycznia i lutego gościły w Bibliotece Publicznej w Twardogórze 3 grupy sześciolatków z Miejskiego Przedszkola wraz z wychowawczyniami: Joanną Chrupcałą, Justyną Marszałek i Anną Szierok na lekcjach bibliotecznych p. t. „Bajki, baśnie i legendy”.
W najprostszy sposób spróbowaliśmy najpierw zdefiniować pojęcie bajki. Bibliotekarka przeczytała najmłodszym typową bajkę epigramatyczną Ignacego Krasickiego „Żółw i zając”, a później podjęliśmy próbę wyjaśnienia jej krótkiej treści i przełożenia jej na czasy współczesne. Przedszkolaki usłyszały też bajki Ezopa: „Chłopiec i wilk”, „Lew i mysz”, „Chłopiec i orzechy” oraz Iwana Kryłowa „Jowisz i żaba”. Wbrew pozorom bajka nie jest wcale prostą formą literacką przeznaczoną tylko dla dzieci, jej trafna i pouczająca treść powoduje, że zadumają się nad nią nawet dorośli. A najciekawsze jest to, że nawet ta stworzona w starożytności jest ciągle aktualna.
Każda z grup usłyszała inną baśń. „Knypsa z czubkiem” Charlesa Perraulta grupa pierwsza, „Wróżki” tego samego autora grupa druga, a ostatnia „Dzielnego ołowianego żołnierza” Hansa Christiana Andersena. Znajomość utworów narracyjnych zaczynających się słowami „Dawno, dawno temu…”, a kończących „… i żyli długo i szczęśliwie.”, w których występują magiczne postacie, niesamowite wydarzenia i w których świat z założenia ma być dobry i piękny, czyli baśni jest bliskie sercu każdego dziecka.
Na koniec, krótkie przybliżenie pojęcia legendy, które pierwotnie, co ciekawe, opowiadali sobie mnisi w klasztorach podczas posiłków i były to budujące i pouczające żywoty świętych. My przeczytaliśmy legendę Bożeny Hołubki „Twarda Góra: czytam, pisze i koloruję legendy” i już byliśmy gotowi do wsiadania do Baśnio-bajo-legendowego pociągu i sprawdzenia wiadomości, które nabyliśmy. W kopertach na oznaczonych stacjach kolejowych dzieci znajdowały wierszowane zagadki o bajkach, baśniach i legendach i śpiewająco na nie odpowiadały.
Na pożegnanie bibliotekarka podarowała przedszkolakom zakładki do książek i gadżety kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, a sześciolatki przygotowały własnoręcznie podpisane laurki.

(abc)

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up