Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Bajka terapeutyczna w Goszczu

img_0390aWielkie problemy małych dzieci”- pod takim hasłem odbyło się we wtorek 24 kwietnia kolejne spotkanie w bibliotece w Goszczu na głośnym czytaniu.

Wybrane hasło to tytuł serii mówiącej o tym, co musi wiedzieć dziecko, aby było bardziej bezpieczne w społeczeństwie. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu do Biblioteki Publicznej, przyszła klasa III Szkoły Podstawowej w Goszczu wraz z wychowawczynią Ewą Kałandziak.Uczniowie z uwagą wysłuchali głośnego czytania opowiadań z książki Fabrizi Poluzzi pod tytułem ”Pocałunek ślimaka”, a także fragmentu książeczki Elżbiety Zubrzyckiej „Powiedz komuś” i Magdaleny Kotowskiej „Wiersze terapeutyczne” .

W opowiadaniach przedstawiony jest temat molestowania seksualnego nieletnich w szczególnie delikatny sposób. Znalezienie właściwych słów do opisania tego problemu okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Z jednej strony trzeba postawić dziecko przed pewnymi bolesnymi faktami w granicach „przyzwoitości werbalnej”, z drugiej — trzymać się z daleka od wszelkich aktów ukrytej przemocy.

Bohaterką książeczki „Pocałunek ślimaka” jest Blanka, dziewczynka w wieku szkolnym, która ma kochającą rodzinę, przyjaciół i szczęśliwe dzieciństwo. Do czasu. Pewnego dnia u przyjaciółki jeden z domowników zamienił się w żarłoczną bestię o stu łapskach. Dziewczynka po tym zdarzeniu jest nieszczęśliwa, obwinia się, uważając że sprowokowała całą sytuację, ma problemy w kontaktach koleżeńskich, krzywdzi brata, niszczy zabawki. Tylko dorosły może sobie wyobrazić, jak koszmarne musiały być przeżycia dziewczynki. Na szczęście Blanka ma mądrych rodziców, którzy po zachowaniu córki domyślają się, że wydarzyło się coś złego.

Przedstawione opowiadania można zaproponować nie tylko dzieciom, ale też rodzicom i nauczycielom. Pozwolą im one wspierać dzieci i będą pomocą pedagogiczną w przekazywaniu umiejętności pokonywania różnych trudności oraz budowania relacji z otoczeniem, a uczniów uwrażliwią na potrzeby innych. Rozmowy z dziećmi na trudne tematy są często wielkim wyzwaniem dla dorosłych. Starajmy się więc odpowiadać w sposób zrozumiały, nawet na kłopotliwe dla nas pytania. Szacunek, którym obdarzymy dzieci, na pewno zaowocuje tolerancją i zrozumieniem dla innych.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up