Bajka terapeutyczna w bibliotece w Goszczu

img_0321a-2W czwartek 1 marca do Biblioteki Publicznej w Goszczu przyszła klasa III ze Szkoły Podstawowej w Goszczu wraz z wychowawczynią Ewą Kałandziak na głośne czytanie.

Uczniowie zostali zaproszeni na kolejne spotkanie z cyklu „Bajka terapeutyczna w bibliotece” i czytanie opowiadania z serii „bezpieczne dziecko”. Tym razem bibliotekarka Dorota Markowska czytała książkę Elżbiety Zubrzyckiej p. t. „Słup soli”.

Opowiadanie mówi o tym, jak powstrzymać szkolnych dręczycieli, o tym, że pojedyncze dziecko nie może się przeciwstawić silniejszym od siebie, bezwzględnym krzywdzicielom. Jednak grupa może, bo dzieci przeciwnych dręczeniu zawsze jest więcej niż tych, które popierają dręczyciela, ale często o sobie nie wiedzą. W tym opowiadaniu, chłopiec, który boi się i nie cierpi dręczenia, pod wpływem starszego brata, zaczyna działać i organizuje grupę. Kiedy dzieci przerywają milczenie i zaczynają o problemie rozmawiać, okazuje się, że są w stanie powstrzymać dręczyciela i podnieść jakość codziennego życia w szkole.

Trzecioklasiści z uwagą wysłuchali opowiadania i włączyli się w dyskusję. Opowiadali o swoich problemach, podobnych sytuacjach jak w opowiadaniu, o strachu, o dobrym wykorzystaniu wolnego czasu, o pomocy kolegom i o tchórzostwie wobec krzywdzonych, a także o tym, że trzeba protestować, rozmawiać z innymi o tym co się nam nie podoba, a przede wszystkim powiedzieć komuś dorosłemu.