Żartowali z Zagłobą. Świętowali z Wołodyjowskim

img_6-50Biblioteka Publiczna w Twardogórze już po raz drugi wzięła udział w Narodowym Czytaniu, które w 2012 r. zainaugurował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Ogólnopolską akcję czytania rozpoczęto w 2012 r. arcydziełem polskiej literatury ,,Panem Tadeuszem”, w 2013 r. czytano ,,Zemstę” i ,,Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry, a w tym roku odtwarzano z sarmacką charyzmą Trylogię Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie w Twardogórze rozpoczęło się uroczystym przemarszem z rynku do zabytkowego Kościółka pw. Świętej Trójcy i Matki Boskiej, podczas którego śpiewano piosenki biesiadne w języku polskim i ukraińskim. Radosny orszak poprowadzili: Bolesław Grobelny i Maria Knefel. Regionalny poeta i emerytowana nauczycielka języka polskiego wcielili się w rolę sienkiewiczowskich bohaterów i wprowadzili przybyłych w klimat sarmackich historii z ,,Pana Wołodyjowskiego” i ,,Ogniem i mieczem”. Funkcję narratora pełniła Marta Mazepa, a wstęp do ,,Pana Wołodyjowskiego” odczytała Karolina Gierszon ze SP w Goszczu. Podczas Narodowego Czytania, w przerwach między poszczególnymi fragmentami Trylogii, wystąpił zespół taneczny ,,Kalina”, który zaprezentował ,,Polkę”. Grupę tworzą: Nadija Łomanova- Barańska, Irena Gołowacz, Olena Olszańska, Anna Proć i Halina Makarczuk. Ponadto Nadija Łomanova – Barańska, Irena Gołowacz i Olena Olszańska zaśpiewały klimatyczne piosenki w języku ukraińskim. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiła również Maja Olszańska z ,,Dumką na dwa serca”. Nad nagłośnieniem i oprawą muzyczną spotkania czuwał Przemysław Paprocki. Na Narodowe Czytanie przybyli licznie, zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy gminy. Wagę i znaczenie tej imprezy podkreślił swoją obecnością burmistrz Jan Dżugaj wraz z przewodniczącym rady miejskiej Andrzejem Obiegło. Włodarz miasta wyraził swoje uznanie dla tych, którzy podejmują inicjatywę promowania czytelnictwa, tradycji i kultury, a także serdecznie podziękował tym, którzy przybyli i wyrazili chęć wspólnego, literackiego świętowania.