Po letniej przerwie ruszyły spotkania Klubu Astronomicznego. Wykład pod hasłem „Meteoryty – przybysze z Kosmosu” poprowadził w piątek 21 października astroamator Henryk Krygiel. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków wraz z nauczycielkami Zofią Jelonek i Ludmiłą Szymanek.
Pan Henryk, zanim rozpoczął prezentację tematu, udostępnił młodzieży do obejrzenia fragment meteorytu, który został znaleziony w Omanie. Meteoryty – to meteory, które spadły na powierzchnię Ziemi, dzielą się one na żelazne, żelazno-kamienne i kamienne. Największy meteoryt, który spadł na Ziemię w całości, to meteoryt Hoba z Namibii ważący około 60 ton. Pan Henryk zaprezentował również inne miejsca na naszej planecie, gdzie spadły takie obiekty m. in. : okolice rzeki Padkamienna Tunguzka na Syberii, Morasko koło Poznania w Polsce i Krater Berringera w Arizonie.
Na sierpniowym niebie pojawił się tradycyjny deszcz Perseidów, które to zjawisko zarejestrowała amatorska stacja bolidowa pana Henryka i właśnie o tym, jak założyć i jak działa taka stacja, będzie mowa na kolejnym wykładzie Klubu 2 grudnia o godz.16.00.