Japonia – spotkanie z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim

22 października w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z mieszkańcem Nowej Rudy, emerytowanym nauczycielem geografii - Bolesławem Grabowskim.

Pan Bolesław zabrał obecnych na spotkaniu w podróż do kraju kwitnącej wiśni. Opowiadał nie tylko o nowoczesnej architekturze i technice Japonii, ale przede wszystkim o niezwykłych obyczajach tam panujących. W tym kraju goście nie są przyjmowani w prywatnych domach, gdyż zgodnie z ich kulturą gości zapraszamy do restauracji. Jedynie najbliższa rodzina jest przyjmowana w rodzinnych murach. Bardzo egzotycznie jest też w japońskich szkołach gdzie panuje cisza! W placówkach edukacyjnych nie ma osób zawodowo zajmujących się utrzymaniem czystości – dlatego uczniowie sami sprzątają szkołę. Ze względu na zagrożenia wzmożonych ruchów tektonicznych drzwi do klas są zawsze otwarte. Podczas spotkania była okazja do przebrania się w kimono, odważniejsi przymierzyli też japonki i specjalnie do nich przystosowane skarpetki. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o Japonii, aromatyczna kawa DKK i tradycyjna biblioteczna herbatka.