,,Wyprawa na kometę” – wykład dr Tomasza Mrozka

img_1-167W piątek 20 marca w Twardogórze miały miejsce dwa wydarzenia dotyczące astronomii. W godzinach porannych wielu mieszkańców miasta z dużym zainteresowaniem obserwowało częściowe zaćmienie Słońca, a wieczorem, na zaproszenie opiekującego się Kołem Astronomicznym, działającym przy Bibliotece Publicznej  Henryka Krygiela przyjechał dr Tomasz Mrozek pracownik Wydziału Astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu.

Tomasz Mrozek poprowadził wykład pod tytułem „Wyprawa na kometę”, którego wysłuchali gimnazjaliści zainteresowani astronomią i działający w Klubie Młodego Odkrywcy pod opieką nauczycielek: Zofii Jelonek, Ludmiły Szymanek i Bożeny Hołubki. Wykład w głównej mierze dotyczył misji sondy Rosetta – Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której zadaniem było wejście na orbitę wokół jądra komety Czuriumow-Gierasimienko i osadzenie na jego powierzchni lądownika. Planowanie misji rozpoczęło się na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Niektóre osoby są zaangażowane w jej realizację już od 25 lat. W 2004 roku sonda wystartowała, a w 2014 udało się osadzić, mino pewnych perturbacji,  lądownik Philae na powierzchni komety. Przy okazji „misji Rosetta” dr Mrozek przybliżył słuchaczom podstawowe pojęcia dotyczące mechaniki nieba.     Marcowy wykład Tomasza Mrozka nie był debiutanckim występem tego pracownika naukowego w twardogórskiej bibliotece. W listopadzie 2012r. doktor przybliżał mieszkańcom gminy Twardogóra tematykę supernowych.

Galeria: