Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Relacja z wyjazdu studyjnego po USA

img_11-2W dniach 7-17 kwietnia 2013 roku uczestniczyłam z grupą jedenastu osób w wyjeździe studyjnym do USA pod nazwą „Biblioteki Publiczne jako technologicznie zaangażowane centra społeczności lokalnej”. Wyjazd był częścią programu International Visitor Leadership Program – jest to prestiżowy program prowadzony przez Departament Stanu w Waszyngtonie dla profesjonalistów z danej dziedziny życia społecznego w tym przypadku kulturalnego. Poprzez program Departament Stanu USA chce aby uczestnicy wzbogacili się o wiedzę historyczną, społeczną, kulturalną oraz geograficzną.

W ramach programu pogłębiłyśmy wiedzę na temat nowych technologii, celem było też pokazanie jak je wykorzystać na rzecz społeczności lokalnej, a zdobytą wiedzę, nowe doświadczenie i inspiracje na rzecz środowiska pragnę wykorzystać i zastosować w naszej placówce. Na miejscu czekało na nas trzech tłumaczy, którzy dbali o nasze potrzeby, a także o sprawny przebieg programu, byli także kopalnią wiedzy o współczesnych Stanach Zjednoczonych. Program przewidywał pobyt w Waszyngtonie gdzie gwoździem programu była Biblioteka Kongresu, po której oprowadziła nas Polka, Pani Regina Frąckowiak – specjalistka sekcji europejskiej, zajmująca się kolekcją słowiańską (wcześniej pracownica Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu). W wolnej chwili idąc przez park i mijając pomnik Kościuszki dotarłyśmy pod Biały Dom, oficjalnej rezydencji i miejsca pracy prezydentów USA, zobaczyłyśmy również Kapitol – pełniący funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych. Podczas naszej wizyty w Waszyngtonie kwitły wiśnie nad Potomakiem. Drzewa te to dary podarowane przez burmistrza Tokio sto lat temu dla Waszyngtonu jako symbol przyjaźni.

Pomnik Lincolna robił również wrażenie, a ze schodów pomnika Martin Luther King wygłosił do ćwierćmilionowego zgromadzenia, przemówienie – jego cztery pierwsze słowa przeszły do historii XX wieku : I have a dream… czyli mam marzenie. Zwiedziłyśmy również Łuk Przyjaźni, znajdujący się w centrum waszyngtońskiego Chinatown.

W Seattle bardzo oczekiwałam na wizytę w Fundacji Billa i Melindy Gates – fundacji, która finansuje rozwój polskich bibliotek poprzez realizację Programu Rozwoju Bibliotek w Polsce. W fundacji przyjął nas Darren Hoerner zajmujący się PRB, a który rok wcześniej monitorował naszą bibliotekę. Darren wysłuchał naszych relacji na temat wpływu Programu Rozwoju Bibliotek na rozwój naszych placówek, zmian jakie nastąpiły oraz planów na przyszłość. Ja mogłam pochwalić się wygraną w konkursie EIFL – jako jednej z pięciu bibliotek na świecie, która dzięki swoim innowacyjnym działaniom na rzecz mieszkańców otrzymała nagrodę 1,5 tys. dolarów.

W Seattle odwiedziłyśmy nowoczesną Centralną Bibliotekę Publiczną Seattle, zaprojektowaną ze szkła i metalu, z kawałkiem podłogi złożonej z cytatów różnych książek w różnych językach. Tu również zobaczyłyśmy zautomatyzowany system obsługi czytelnika oraz tablicę na której wyświetlają się informacje o tym, co działo się w bibliotece godzinę temu. Po tej placówce oprowadził nas Polak, Pan Leszek Chudziński. W mieście Pensacola na Florydzie, Przewodniczący Rady Miejskiej dr P.C. Wu wręczył każdej z nas certyfikat potwierdzający Honorowe Obywatelstwo Miasta Pensacola. Tu również odwiedziłyśmy Bibliotekę Uniwersytecką na University of West Florida, gdzie omówiono wykorzystanie narzędzi Web 2.0 i omówiono system kształecenia e-learningowego. Studenci i mieszkańcy korzystają z smartboardów oraz sprzętu do wypożyczeń -słuchawek, tabletów, laptopów in. Zwiedziłyśmy bibliotekę West Florida Public Library, która funkcjonuje jako system biblioteczny obejmujący cały powiat i obsługuje rolników i turystów, którzy tu przyjeżdżają. To nowa biblioteka otwarta w 2013 r. W swojej ofercie mają książki, płyty, filmy, e-booki, czytelnicy tak jak i u nas korzystają z internetowej biblioteki-czytelni on-line. Przyjaciele biblioteki działający przy każdej bibliotece pomagają w zdobywaniu pieniędzy na dodatkowe projekty i w zakupie sprzętu elektronicznego. Na koniec było spotkanie w Gulf Breeze Library, małej bibliotece,która obsługuje pięciotysięczną społeczność. W bibliotekach, które odwiedziłyśmy miałyśmy okazję zobaczyć jak duży wpływ obecnie na rozwój społeczeństwa ma wykorzystanie nowoczesnych technologii w celu wspierania wiedzy i rozwoju osobistego każdego człowieka. Uświadamiano nam, że biblioteki to ważne ośrodki kultury i edukacji, to dostęp do wiedzy i niewykorzystany potencjał dostępu do informacji. Korzystanie z informacji i nowych technologii jako narzędzi do przyszłości, to droga do dobrobytu oraz świadomego i mądrego społeczeństwa, które ma wpływ na gospodarkę i rozwój swojego kraju. Promowanie czytelnictwa i zrozumienia nowych technologii wpływają na wyobraźnię, kreatywność i możliwości rozwoju każdego z nas. Bardzo dobrze działają tu tzw. Przyjaciele Biblioteki, to wolontariat, w który angażują się lokalnie mieszkańcy na rzecz bibliotek. Biblioteki współpracują z wieloma organizacjami i instytucjami, które zajmują się zdobywaniem funduszy na granty i nowe projekty. Mieszkańcy oddają określony procent podatków, który jest przekazywany na działalność bibliotek.

Ten wyjazd był dla mnie ogromnym wyróżnieniem, potwierdził, że praca całego zespołu została zauważona i doceniona. Wiele programów realizujemy podobnych, np. kursy komputerowe dla seniorów, głośne czytania dla dzieci, Tydzień Bibliotek czy korzystanie z czytelni internetowej on-line. Wciąż jednak brakuje nam nowoczesnego sprzętu i tej przestrzeni, która sprzyja zatrzymaniu się w bibliotece na dłużej, gdzie nawet leżąc, czyta się książki na miejscu. Jak podkreślił przyjmujący nas w Urzędzie Pan dr P.C. Wu na Florydzie:”… jednym z ważnych czynników podnoszenia poziomu wiedzy i życia jest Biblioteka”.

Beata Pięta

Autorzy zdjęć: Beata Pięta, Magdalena Pepa

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up