Poznajemy kraje Unii Europejskiej – Rok 2013 – Włochy

img_2-26We wtorek 28 maja odbyła się w Bibliotece Publicznej w Twardogórze impreza „Poznajemy kraje Unii Europejskiej – Rok 2013 – Włochy – ludzie, kraj, kultura i kulinaria”, przygotowana przez należącą do Gminnej Koalicji na Rzecz Biblioteki nauczycielkę ze SP w Goszczu Nadiję Łomanową- Barańską. Impreza odbywa się w bibliotece już po raz trzeci. W 2011 roku poznawaliśmy Irlandię, a w 2012 – Francję.

Na początku maja biblioteka ogłosiła regulamin konkursu plastyczne „Zabytki Włoch”. Na konkurs wpłynęło 150 prac. Jury konkursowe w składzie: Joanna Chomiuk, Zofia Szczepaniak, Danuta Wojtkiewicz i Jan Wieczorek przyznała następujące nagrody i wyróżnienia. W kategorii przedszkolaków małe wyróżnienia Kajetanowi Matusiakowi, Aleksandrowi Skrzypczakowi i Hannie Skrzypczak z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Opatrzności Bożej w Twardogórze. W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych pierwszą nagrodę Oldze Barańskiej ze SP nr 1, drugą Aleksandrze Pękali, trzecią Klaudii Wójcik, a wyróżnienia Mikołajowi Matusiakowi, Kacprowi Obiegło, Karolinie Prymas, Maciejowi Karalusowi i Łucji Wychowaniec ze SP nr 2 w Twardogórze. W kategorii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pierwszą nagrodę Marcie Wajdzie, drugą Marii Kuczyńskiej, trzecią Wiktorii Kosmali z „jedynki”, wyróżnienia Wiktorii Początek ze SP nr 3 i Hubertowi Budzowskiemu ze SP nr 1, a małe wyróżnienia Dominice Skalskiej i Wiktorii Wierzbickiej ze SP w Goszczu. Wśród gimnazjalistów pierwszą nagrodę Adrianie Kałużnej, drugą Wojciechowi Orchelowi, trzecią Klaudii Hejzner, natomiast wyróżnienia Marcinowi Zagrodnickiemu i Dawidowi Smajkowi z Gimnazjum nr 1 w Twardogórze. A w najstarszej kategorii wiekowej – uczniów szkół średnich – pierwszą nagrodę Monice Malczyszyn, a drugą Kirze Kirchmann z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze. Laureaci konkursu wzięli udział w imprezie poświęconej Włochom i na jej początku z rąk dyrektor biblioteki Beaty Pięty i pani Nadii, która animowała całe przedsięwzięcie, odbierali nagrody książkowe. Na całą imprezę złożyły się elementy przygotowane przez poszczególne szkoły gminne. Dzieci ze szkoły Podstawowej w Goszczu pod kierunkiem nauczycielek Nadiji Łomanowej-Barańskiej i Małgorzaty Śniegulskiej zaśpiewały piosenki z przedstawienia „Romeo i Julia”, a pani Nadija opowiadała tragiczną historię kochanków z Werony prezentując przy tym slajdy z premierowego przedstawienia. Pod kierunkiem pani Nadiji uczestnicy imprezy opanowali kroki tańca włoskiego – taranteli. Mieliśmy też okazję obejrzeć taniec czterech pór roku w rytm melodii Vivaldiego. Przedstawiciele SP nr 1, w strojach w kolorach włoskiej flagi, pod opieką nauczycielki języka angielskiego Magdaleny Jaworskiej, przedstawili prezentację multimedialną o Włoszech. Uczniowie SP nr 2 z nauczycielką Barbarą Franc zaśpiewali piosenkę „O sole mio” oraz przedstawili prezentacje dotyczącą Antonio Vivaldiego. Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem pani Anny Wolf zaprezentowało pokaz multimedialny o artystach włoskich, a uczniowie szkoły średniej wraz z nauczycielką Anną Proć przygotowali włoskie specjały kulinarne. Bibliotekarka Marta Mazepa przygotowała dla uczestników spotkania quiz z fantami.

Gościem specjalnym imprezy był mieszkający już ponad 10 lat w Twardogórze Włoch pan Alberto Saggin, który opowiadał o swoim ojczystym kraju i odpowiadał na pytania dotyczące życia we Włoszech. Wspólnie też ćwiczyliśmy poprawną wymowę włoskich słówek.

Wszyscy nauczyciele zaangażowani w przygotowanie imprezy otrzymali czerwone róże, a pani Nadiji dodatkowo pogratulowała kolejnego sukcesu dyrektor SP w Goszczu Magdalena Żerebecka obecna na imprezie.

Trwającej prawie trzy godziny imprezie, towarzyszyły dwie wystawy – pokonkursowa „Zabytki Włoch” i książkowo-gadżetowa „O Włoszech…”.