Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

Pierwszy jesienny wykład Asro

img_004-7W piątek 12 października rozpoczął się w Bibliotece Publicznej w Twardogórze jesienny cykl wykładów Koła Astronomicznego. Pierwszy wykład pt „Mgławice – słupy stworzenia” poprowadził Henryk Krygiel. Na spotkanie przyszła licznie młodzież gimnazjalna (pod opieką nauczycielki Ludmiły Szymanek), licealiści, a także dorośli.

Mgławice to pozostałości materii w postaci obłoków gazu i pyłu międzygwiezdnego. Występują nierównomiernie w całym Wszechświecie. Materia mgławic dostarcza budulca do powstawania nowych gwiazd i układów gwiezdnych.

Uczestnicy spotkania mogli podziwiać piękne zdjęcia i symulacje Mgławic: Orzeł, Omega i Carina. Wielka Mgławica Carina obejmuje ponad 300 lat świetlnych, to jeden z największych regionów gwiazdotwórczych, dobrze widoczny z Ziemi gołym okiem, choć w odległości 7500 lat. Mgławica Carina jest miejscem bardzo młodych, masywnych gwiazd, w tym zagadkowej gwiazdy zmiennej Eta Carinae, która 100 razy przekracza masę słońca. Gwiazda ta jest bardzo niestabilna i w każdej chwili może eksplodować jako supernowa lub nawet hipernowa.

W czasie wykładu nie zabrakło też wiadomości o tym co działo się w „astronomicznym świecie” w ostatnich miesiącach (tranzyt Wenus, Perseidy, łazik „Ciekawość na Marsie), co zaobserwowała stacja bolidowa pana Henryka oraz o tym co będzie można zobaczyć na niebie w październiku br.

Temat przypadł słuchaczom do gustu, ponieważ zadawali panu Henrykowi dużo pytań, zgłosili też zagadnienie czarnych dziur, jako temat jednej z przyszłych pogadanek. Wykładowca, wybierający się w sobotę na „Karpia pod gwiazdami, czyli astronomiczną kolację w sercu Doliny Baryczy” obiecał zaprosić na twardogórskie wykłady astronomów z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up