„Mądra Mysz” idzie do dentysty. Głośne czytanie w Goszczu

01124 września w poniedziałkowe popołudnie do biblioteki w Goszczu przyszła klasa druga wraz z wychowawczynią Danutą Zając, w ramach zajęć pozalekcyjnych na głośne czytanie w bibliotece w ramach akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”.

Bibliotekarka Dorota Markowska czytała dzieciom książeczkę z serii „MĄDRA MYSZ” pod tytułem „Mam przyjaciółkę dentystkę”. Seria książeczek o zawodach pomaga wyjaśnić i zrozumieć poszczególne obszary życia. Bohater opowiadania, Darek dwa razy w roku chodzi do dentysty. Dzisiaj pani dentystka opowiedziała chłopcu o swojej pracy. Niektóre rzeczy Darek już wiedział, ale jak się nazywają te wszystkie narzędzia? I czy uda się umieścić wybity ząb w szczęce boksera? Tego jeszcze Darek nie wiedział.

Po przeczytaniu opowiadania, nastąpiła wielka dyskusja, dzieci przekrzykiwały się opowiadając kto już był u dentysty, komu wypadł ząb, co to są mleczaki i stałe zęby i jak szczotkować zęby. Wszyscy jednak zgodnie doszli do wniosku, że tak normalnie, to nie należy się bać dentysty.

Jako, że jest jesień i wokół nas pełno lasów, a w nich grzybów przeczytaliśmy jeszcze długi wiersz-bajkę „Grzyb Borowik”. Bajka opowiada o akceptowaniu i postrzeganiu innych takimi, jakimi są. Poruszono w niej również temat prowokowania kłótni, nieliczenia się z innymi, nieumiejętności pracy w grupie, ale też radzono jak rozstrzygać takie problemy.

Na zakończenie spotkania wszyscy częstowali się winogronami przyniesionymi przez dzieci w wielkiej misy, a zerwanymi u pani Danusi w ogrodzie.