Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Twardogórze

Rzeczywistość jest z tej samej przędzy co i marzenia.

„Tydzień z Internetem 2012” w twardogórskiej bibliotece.

img_5019W dniach 26 -30 marca br. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Twardogórze wzięła udział w międzynarodowej akcji „Tydzień z internetem 2012″, odbywającej się w 50 krajach na całym świecie.

W twardogórskiej placówce i jej filii w Grabownie Wielkim były realizowane odpowiednio dwa scenariusze spotkań przygotowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego:wirtualna podróż po kontynentach „W 80 minut dookoła świata” oraz turniej wiedzy o piłce nożnej „Rozgrzewka przed Euro 2012”.

Tydzień z internetem rozpoczął się od spotkania w dziale dla dzieci z przedszkolakami z Przedszkola Niepublicznego Sióstr Opatrzności Bożej na głośnym czytaniu fragmentu książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” p.t. Wielkanoc w Bullerbyn. Dzieci poznały zwyczaje panujące w okresie Wielkiej Nocy w Szwecji i porównywały je z tradycjami polskimi. Bibliotekarka zwróciła uwagę maluchów na trudne słowo '”tolerancja”, a więc szacunek dla odmiennych poglądów, uczuć, przekonań, religii, tak niezbędny w naszych czasach. Uczestnicy spotkania oglądali multimedialny pokaz o Szwecji, na którym pojawiły się charakterystyczne dla Szwecji elementy, a więc także bohaterowie książek Astrid Lindgren. Później dzieci kolorowały rysunki z pisankami, zającami, barankami i kurczakami, bawiły się w gry ruchowe i słowne.

We wtorek uczniowie twardogórskich szkół podstawowych i gimnazjaliści wzięli udział w podróżach on-line dookoła świata. Wszyscy odwiedzili stronę internetową www.ciufcia.pl, na której znaleźli interesujące dla siebie gry związane z podróżami i odkrywaniem cudów świata. W formie zabawy uczono się położenia geograficznego krajów i kontynentów. Każdy miał okazję lepiej poznać kulturę i obyczaje panujące w różnych częściach naszego globu.

W środę zainteresowane osoby miały okazję już po raz drugi spotkać się z Karoliną Tyszer i Wojciechem Gabrysiem, którzy w ubiegłym roku przez ponad cztery miesiące przemierzali Azję. Spotkanie, na którym podróżnicy opowiadali o swoim 40 dniowym pobycie w Indiach, rozpoczęło się wspólnym piciem mocno przyprawionej, pysznej, indyjskiej herbaty z dodatkiem tłustego mleka. Podróż po Indiach Karolina i Wojtek rozpoczęli od Varanasi, ośrodka kultu hinduizmu i buddyzmu nad Gangesem, zwiedzili też m.in. Agrę z przepięknym Tadź Mahal, Pushkar, gdzie znajduje się jedyna w Indiach świątynia Brahmy i Chandigahr zaprojektowany przez Le Corbusiera w latach 50-tych ubiegłego stulecia. W czasie podróży młodzi ludzie zwracali uwagę nie tylko na architekturę i piękno indyjskiej przyrody, okazali się też wspaniałymi obserwatorami życia codziennego mieszkańców Indii i tymi odczuciami i wrażeniami dzielili się z obecnymi na spotkaniu osobami.

W czwartek rano młodzież gimnazjalna i uczniowie klasy piątej ze SP nr 1 w Twardogórze spotkali się z Januszem Talagą właścicielem ogromnej kolekcji minerałów i skamieniałości zgromadzonej w „Galerii ziemi” przy krośnickim Centrum Edukacji Turystyki i Sportu. Do biblioteki w Twardogórze udało się nam przywieźć tylko część zbiorów pana Janusza, ale był to dobry przekrój, poczynając od żywic, poprzez kamienie szlachetne, kwarce, sole aż po skamieniałości. Niewątpliwym i dodatkowym walorem spotkań z panem Januszem jest jego rozległa wiedza geologiczna i barwne opowiadanie o podróżach po świecie.

W piątkowe popołudnie w czytelni bibliotecznej odbyło się międzypokoleniowe spotkanie pod hasłem „W 80 minut dookoła świata”. W spotkaniu uczestniczyło 17 osób, w tym 8 wolontariuszy, z zawiązanego przez Bożenę Hołubkę stowarzyszenia „Potęga lasu”, którzy pomagali przygotować spotkanie, obsługiwać komputery i robili zdjęcia. Podzieleni na drużyny uczestnicy spotkania zarejestrowani na stronie kampanii „Tydzień z internetem 2012”, mieli do wykonania z pomocą internetu różne zadania.

Prezydent Bronisław Komorowski, który zainaugurował polską edycję kampanii „Tydzień z internetem 2012″ powiedział: „Chciałem wszystkim życzyć, aby upowszechnianie internetu trwało dłużej niż jeden tydzień”.Ocenił również, że kampania ta jest ważna nie tylko z punktu widzenia upowszechniania internetu, ale także „z punktu widzenia zwiększania aktywności osób starszych oraz czegoś szczególnie ważnego dla nas wszystkich, czyli budowania więzi międzypokoleniowych”. Mamy nadzieję, że tak będzie też w naszej gminie.

Galeria

Podziel się z innymi
keyboard_arrow_up