W kwietniu i maju odbył się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze cykl spotkań, podsumowujących Program Rozwoju Bibliotek, przeznaczony dla bibliotekarek z biblioteki wiodącej i bibliotek partnerskich. Spotkania były przygotowane z pomocą mikrograntu „Podaj dalej”.
Trzy spotkania miały charakter stacjonarny i odbyły się w twardogórskiej bibliotece, a jedno spotkanie przeprowadzono za pomocą komunikatora internetowego Skype.
W czasie spotkań bibliotekarki prezentowały swoje placówki w formie pokazów multimedialnych, przedstawiały działalność, dzieliły się pomysłami na ciekawe przedsięwzięcia. Bibliotekarki z Twardogóry zaprezentowały koleżankom komputerowy system biblioteczny Aleph, w którym biblioteka pracuje od 2007 roku. A wykład Anny Lorek Głównego Specjalisty ds. opracowywania projektów i pozyskiwania funduszy europejskich w Urzędzie Miasta i Gminy w Twardogórze pomógł w doskonaleniu warsztatu pisania grantów. Zdobywanie grantów i realizacja projektów to aktualnie dla bibliotek wielka możliwość pozyskiwania dodatkowych środków finansowych i wzbogacenie oferty działalności. Możliwość ciekawej, multimedialnej prezentacji swoich osiągnięć daje bibliotekom sprzęt uzyskany właśnie dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek.
Spotkania i rozmowy zawsze prowadzą do nowych pomysłów. Bibliotekarki postanowił coś wspólnie przedsięwziąć i w celu lepszej integracji zaplanowały rajd rowerowy po pięknej ziemi krośnickiej. Rajd odbył się 7 czerwca br. Jego uczestniczki przejechały, na rowerach wypożyczonych z krośnickiego Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowego, liczącą niecałe 10 km. trasę Ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej, która wiedzie przez lasy i stawy Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”.
W piątek 10 czerwca w krośnickim CETS-ie odbyło się lokalne forum „Razem dla rozwoju młodych”, w którym uczestniczyli przedstawiciele najróżniejszych profesji i organizacji. Dla osób tych ważne i drogie są sprawy młodych ludzi i ich przyszłości, dlatego wspólnie zastanawiali się co można dla młodych zrobić. W spotkaniu tym uczestniczyły również bibliotekarki z Twardogóry.
Wspólne przedsięwzięcia nie tylko mają większą siłę, ale także jednoczą ludzi. Dolina Baryczy to nie tylko przepiękny przyrodniczo obszar, ale miejsce działania wielu myślących o przyszłości i rozwoju regionu prężnie działających jednostek i organizacji.