W piątek 6 maja br. spotkali się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze po raz ostatni wiosną członkowie „Klubu Astronomicznego” na wykładzie p.t. „Człowiek na Księżycu II”.
Pan Henryk Krygiel przygotował dla słuchaczy małą niespodziankę w postaci podróży po kraterze Tycho w 3D. Wszyscy w założonych na nos i uszy okularach mogli unosić się nad kraterem, którego wiek szacuje się na około 108 milionów lat, a jego cechą charakterystyczną jest system promieni, dochodzących do 1500 km, które rozchodzą się wokoło niego. Krater ma 88 km średnicy, a jego głębokość przekracza 4,46 km. Tycho powstał prawdopodobnie w wyniku kolizji z planetoidą.
Na Księżycu jest wiele ciekawych obiektów, którym warto przyjrzeć się z bliska. Na niektórych z nich widać uderzenia, bądź działania konstrukcji stworzonych przez człowieka np. w krater Alphonsus uderzyła sonda fotograficzna Ranger 9, po kraterze LeMonier jeździł Łunochod 2.
Krater Copernicus wykazuje cechy krateru wulkanicznego. Wokół niego widać wachlarz ciemnego materiału, bez wątpienia wyrzuconego z jego wnętrza.
Ciekawym elementem ukształtowania powierzchni Księżyca jest też Klif Rupes Recta na Morzu Chmur. Ma on około 114 km długości, a jego głębokość waha się od 200 do 300 metrów.
W obszarze Oceanu Burz w kraterze Rainer Gamma jest świeży krater, na dnie którego widnieje wyschnięte „bajorko” jakiegoś rzadkiego osadu. Czy mamy tu do czynienia z przypadkiem uderzenia w naszego satelitę niewielkiego lodowego odłamka komety?
Oprócz ciekawostek z Księżyca słuchacze piątkowego wykładu mogli też zobaczyć jakie zjawiska miały miejsce na twardogórskim niebie w ostatnim czasie, tak więc między 19, a 23 marca można było obserwować rój Lirydów, a 4-6 maja rój Eta Akwarydów. Natomiast w Polsce w wiosce Solmany na Mazurach uderzył w dom mieszkalny półkilogramowy meteoryt;)
Kolejne wykłady dotyczące astronomii w bibliotece już jesienią po wakacyjnej przerwie, a w czasie kanikuły mamy nadzieję na wiele spotkań obserwacyjnych na placu przy straży pożarnej.