W piątek 11 marca br. po raz drugi w Roku Heweliusza spotkała się w Bibliotece Publicznej w Twardogórze młodzież z Koła Astronomicznego na pogadance prowadzonej przez astroamatora Henryka Krygiela. Pogadanka nosiła tytuł „Księżyc z bliska”.
Księżyc jako ciało niebieskie najlepiej widoczne z Ziemi, było chętnie obserwowane i badane przez ludzi już w starożytności. Specjalizowali się w tym np. Sumerowie. Ich badania były bardzo precyzyjne i niewiele różniące się od pomiarów współczesnych. Księżyc był też zawsze natchnieniem dla poetów i rysowników.
Istnieją trzy teorie na pojawienie się Księżyca krążącego wokół Ziemi (dwie uderzeniowe i jedna grawitacyjna). Jedna z teorii uderzeniowych formułuje też hipotezę o możliwości wpływu uderzenia na powstanie życia na Ziemi.
Z Ziemi widzimy cały czas tę samą stronę Księżyca, dopiero w latach 60-tych dzięki zdjęciom wykonanym przez statki bezzałogowe mogliśmy zobaczyć drugą stronę Księżyca. Jest na niej wiele kraterów uderzeniowych. Księżyc pełni więc niejako funkcję tarczy Ziemi. Dzięki temu wiele kosmicznych obiektów nie dociera do powierzchni naszej planety i nie powoduje zniszczeń.
15 kwietnia na kolejnym spotkaniu Klubu Astronomicznego wybierzemy się na wycieczkę w 3D na ciemną stronę Księżyca.