W piątek 17 kwietnia br. odbyło się w Filii Biblioteki Publicznej w Grabownie Wielkim spotkanie z pisarką Kaliną Jerzykowską.
Pani Kalina już po raz drugi gościła w naszej gminie. Po raz pierwszy spotkała się z uczniami S. P. nr 2 im. Jana Pawła II w twardogórskiej bibliotece. Bibliotekarki zakupiły wtedy kilka nowych książek autorki, na których po spotkaniu złożyła ona oryginalne, rymowane autografy. I właśnie wpis:
„Przykro mi niewymownie,
że nie byłam jeszcze w Grabownie,
ale przyrzekam dziś sobie,
że wkrótce to nadrobię…”
na książce dla filii w Grabownie Wielkim zrodził w kierowniczce Halinie Konarzewskiej postanowienie o konieczności zaproszenia tej autorki na spotkanie z grabowiańskimi dziećmi.
Kalina Jerzykowska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, krótko po studiach pracowała jako nauczycielka, później związała się z łódzkim radiem, współpracowała również z redakcją rozrywki III Programu Polskiego Radia. Była współautorką lalkowego kabaretu dla dorosłych „Myślęta” oraz iluzjonistycznej rewii „Arsene Lupin”, a pod koniec lat 80 -tych dyrektorem artystycznym Estrady Łódzkiej. W roku 1990 wróciła do radia, a w 1991 podjęła pracę w łódzkim dodatku „Gazety Wyborczej” jako sekretarz redakcji.
Dla dzieci pisze zawsze wesołe, ale też pouczające i kształcące historie wierszem i prozą. Są to często utwory logopedyczne. Jest również autorką piosenek dla zespołów dziecięcych „Krajki” i „Pędziwiatry”.
Spotkanie w Grabownie Wielkim nie było typowym spotkaniem dzieci z pisarzem. Mieliśmy okazję poznać panią Kalinę w roli reżysera, który tworzy razem z dziećmi „teatr przy stole”. Autorka przyjechała z nowo wydaną książka p. t. „Pluszcz i dzwoniec przy mikrofonie, czyli jak zrobić w szkole teatr przy stole”. Na podstawie tekstu „Wiosenne wiadomości Radia Las” i przy użyciu załączonego na płycie podkładu muzycznego najpierw została przeprowadzona próba generalna „przedstawienia”, a później dokonane zostało nagranie. W przedstawienie zostały zaangażowane nie tylko dzieci czytające tekst główny, ale także cała widownia, która zapowiadała poszczególne części „wiosennych wiadomości”, krakała, ćwierkała i chórem wypowiadała bardziej skomplikowane treści.
Po nagraniu dzieci z dużym zainteresowaniem odsłuchały dokonanego nagrania i z entuzjazmem komentowały całe spotkanie. Pisarka została pożegnana kwiatami i słoiczkiem dżemu dyniowo-pomarańczowego pochodzącego z kiermaszu żywności ekologicznej, który towarzyszył tegorocznym obchodom Twardogórskich Dni Ziemi.