20 grudnia 2007 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło rezolucję o ogłoszeniu roku 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. W tym roku przypada bowiem rocznica 400 lat od pierwszego użycia teleskopu przez Galileusza.
Celem roku astronomii jest zwiększenie zainteresowania społeczeństw astronomią oraz nauką w ogóle, wskazanie korzyści jakie ludzkość odnosi z ich rozwoju, przekazanie najnowszych wyników badań, a także rozwój pokojowych metod współpracy między narodami.
W Twardogórze znalazło się trzech zapaleńców, astroamatorów (Henryk Krygiel, Ryszard Kałużny i Witold Mieszała), którzy z własnej inicjatywy podjęli działania zmierzające do uczczenia tego specjalnego roku także na terenie naszej gminy. Wiosną rozpoczął się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze cykl wykładów poświęconych astronomii. Panowie organizowali również warsztaty na wolnym powietrzu, w czasie których można było przez teleskopy obserwować nieboskłon.
Wykłady i zajęcia praktyczne cieszyły się dużym powodzeniem wśród młodszych i starszych, dlatego jesienią znów ruszyła seria wykładów w bibliotece, będą też warsztaty astronomiczne.
W piątkowe popołudnie 25 września pogadankę pod tytułem „Układ Słoneczny w ujęciu encyklopedycznym” poprowadził Henryk Krygiel.
Zapoznał on zebranych z budową Słońca i krążących wokół niego planet. Obrazowo przedstawił odległości między planetami i ich wielkości, tory i czas obiegu planet wokół Słońca. Mówił także o księżycach poszczególnych planet.
Planety zostały podzielone na wewnętrzne – skaliste: Merkury Wenus, Ziemia i Mars oraz zewnętrzne – gazowe: Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton, który jednak przez wielu badaczy jest traktowany jako planeta karłowata. W pasie pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza krążą maleńkie planety zwane planetoidami lub asteroidami. Największa z planetoid to Ceres o średnicy 1000 km. Również za Plutonem znajduje się obszar zawierający drobne grudki lodowe, tzw. Pas Kuipera, a jeszcze dalej obszar zwany Obłokiem Oorta.
Kolejny wykład astroamatorów w ostatni piątek października będzie poświęcony Układowi Słonecznemu w ujęciu mechaniki nieba, a listopadowy radioastronomii amatorskiej.